Nová pravidla EU o geneticky upravených plodinách jsou přísnější

Nová pravidla Evropské unie o označování a sledování potravin a krmiv s příměsí geneticky upravených plodin (GMO) vstoupily v neděli v platnost. Po více než pětiletém moratoriu pootvírají dveře ke vstupu nových GMO na unijní trh, ale jsou ještě přísnější než dosud…

BRUSEL –

Veškeré zboží, v němž lze vysledovat více než 0,9 procenta GMO, musí nést nálepku „Tento výrobek obsahuje GMO“.

Pokud například sušenky obsahují kukuřičný olej, pocházející z upravených rostlin, musí to být na obalu výrobku vyznačeno.

Nová legislativa ukládá členským státům povinnost zajistit vše, aby bylo možné vysledovat trasu od pole, na němž se geneticky upravené rostliny pěstovaly, až na pulty obchodů a stůl spotřebitele, tedy „od vidlí až k vidličce“. Data mají být schraňována po dobu pěti let.

Potraviny z geneticky upravených rostlin – obvykle jde o kukuřici a sóju, méně o pšenici – jsou v EU používány a prodávány zatím jen okrajově. Od roku 1998 platilo moratorium na schvalování nových modifikovaných plodin, které má být nyní zrušeno.

Nová pravidla se mají uplatnit na šestnácti dosud povolených GMO, dalších devět čeká na homologaci.

Nová pravidla se mají uplatnit na 16 dosud povolených GMO, dalších devět čeká na homologaci. Například o sladké kukuřici BT11 švýcarské firmy Syngenta by ministři zemědělství měli jednat koncem tohoto měsíce v Lucembursku. Pravděpodobně však nechají rozhodnutí na Evropské komisi, nakloněné moratoritum zrušit.

A to i kvůli tlaku Světové obchodní organizace (WTO), u níž si na evropský přístup už stěžovaly Spojené státy, Kanada a Argentina. Případná prohra ve sporu s USA by unii mohla stát stamiliony dolarů jako úhrada ušlého zisku americkým farmářům za to, že se EU až dosud brání dovozu geneticky upravené kukuřice a dalších plodin.

Evropský zákazník hledí na poživatiny s příměsí GMO spíše podezíravě, takže agropotravinářský sektor nečeká v praxi žádné velké změny. Například Belgická federace distributorů rovnou doporučuje dodavatelům nesahat po zboží s GMO.

Navzdory ujišťování evropské agentury pro bezpečnost potravin se k pěstování GMO nevraživě stavějí i mnohé členské státy, zejména Francie, Rakousko a Lucembursko, obávající se mísení upravených a „normálních“ kultur a dopadů na životní prostředí.

Ekologové GMO dlouhodobě kritizují. „Norma je sice nedokonalá, ale umožní lidem odvrhnout tento experiment s GMO jednou provždy,“ prohlásil Geert Ritsema z Přátel Země. Greenpeace lituje, že není povinné značit i maso, mléko či vejce, pocházející od zvířat živených krmivy s GMO, jakkoli tato krmiva označena být musí.

Zatímco ve světě jsou dnes GMO masově pěstovány a používány, v EU vyvolávají podle průzkumů podezření 70 procent spotřebitelů.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!