Nová vyhláška o lécích je o několik set miliónů dražší

Zásah ministryně Milady Emmerové do lékové vyhlášky, která byla původně už v září připravena k vydání, zvýší napřesrok výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny o 600 miliónů korun. Vydělala především Zentiva, ale na některých lécích si polepší také její konkurenti…

Zásah ministryně Milady Emmerové do lékové vyhlášky, která byla původně už v září připravena k vydání, zvýší napřesrok výdaje Všeobecné zdravotní pojišťovny o 600 miliónů korun.

„Vychází to z prognózy našich expertů a je to minimální částka,“ řekl mluvčí pojišťovny Jiří Suttner. Odpovídající zvýšení výdajů očekává i Sdružení zdravotních pojišťoven. Jeho členové mají ve srovnání s VZP dohromady poloviční rozpočet.

Emmerová odmítla v září vyhlášku, kterou připravila kategorizační komise ještě za jejího předchůdce Jozefa Kubinyiho. Podepsala ji o dva měsíce později, předtím do ní zasáhla na 65 místech.

Proč nastala změna

Ministerstvo zdravotnictví říká, že původní verze vyhlášky byla příliš přísná. Úhrady předepsané pojišťovnám by nestačily na ceny léků požadované výrobci a ti by žádali doplatky od pacientů.

„Vyhláška neplnila teze vládního programu, podle něhož nelze doplatky zvyšovat,“ uvedl mluvčí Václav Šebor.

Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) však označila přípravu vyhlášky za málo transparentní a podala stížnost antimonopolnímu úřadu. Podle ředitele kanceláře MAFS Pavla Mazana nová vyhláška zvýhodňuje Zentivu, největšího tuzemského výrobce léků.

„Ministryně jednala se Zentivou za zavřenými dveřmi. Nevadil jí ani možný střet zájmů, když ve vedení Zentivy pracuje její syn,“ říká Mazan.

MAFS dokládá zvýhodnění Zentivy na osmi položkách, kde se této firmě podle něj bezdůvodně zvyšují úhrady, nebo zlepšují podmínky pro jejich předepisování a tím pro větší odbyt. Podle Mazana nové změny zvýší Zentivě v příštím roce zisk o 200 miliónů.

Přilepšila si nejen Zentiva

Zentiva popírá, že při jednání s ministerstvem měla přednost. „Některé léky už jsme nemohli zlevnit, jak požadovala původně vyhláška, a ministerstvo jsme o tom informovali,“ říká ředitel společnosti Zentiva CZ Antonín Krpenský. Ministerstvo tedy úhrady zvýšilo.

U dalších léků Zentivy se zrušilo omezení, podle něhož je smějí předepisovat jen specialisté.

O tom, že ministryně zvýhodňuje Zentivu, pochybuje i VZP. „Nechci se vyjadřovat k tématu, které je předmětem konkurenčního boje,“ říká její mluvčí.

Největší pojišťovně víc vadí, že podle vyhlášky musí hradit originální preparáty na léčení rakoviny a krve. Právě ty v posledních letech nejvíce zvyšovaly výdaje na léky. Jejich výrobci jsou členy MAFS.

„I některé naše firmy využily k prosazení svých léků chaosu s vyhláškou, který ministryně způsobila,“ přiznává Mazan.

Pojišťovny, farmaceuti i lékaři se shodují, že současný postup, kdy o úhradách léků rozhodují ministerské vyhlášky, je špatný.

Příklady léků, které zvýší náklady pojišťoven:
Furosemid – srdeční selhání – vysoký tlak – 59% zvýšení úhrady – Zentiva
Agapurin srdeční selhání – vysoký tlak – 10% zvýšení úhrady- Zentiva
Enelbin – srdeční selhání ,vysoký tlak – 20% zvýšení úhrady – Zentiva
Vasocardin – kardiovaskulární onemocnění – 17% zvýšení úhrady – Zentiva
Osteodon – osteoporóza – 32% zvýšení úhrady – Zentiva
Coxtral – artritida – 17% zvýšení úhrady – Zentiva
Darbepoetin – leukémie – nově zařazen – Amgen
Bartezomibum – rakovina – nově zařazen – Millenium
Rispen – epilepsie – předepisován jako lék první volby – Zentiva
Poznámka: Jde o změny v nové lékové vyhlášce oproti té, kterou v září ministryně zdravotnictví zrušila.

Petr Holub, Martin Mařík, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!