Nové implantáty rostou přímo v ňadrech

Odborný časopis New Scientist tento týden přinesl zprávu o tom, že Croninovi se nedávno podařilo úspěšně vypěstovat prsní a tukovou tkáň u myší, krys a králíků. Pokud bude metoda stejně účinná i u lidí, mohla by být využívána v plastické chirurgii nebo po mastektomii (odnětí prsu)… Croninova metoda je ale založena na růstu nového vaziva přímo v těle: do příslušné oblasti je vložena jakási komůrka obsahující základní stavební schéma. Do ní poté migrují buňky z okolní tkáně a formují nové vazivo. Postupem času se původní implantovaná konstrukce rozpadne…

Londýn – Ženy toužící po větších ňadrech musejí v současné době spoléhat na umělé implantáty, které mohou představovat vážné zdravotní riziko. Nový vědecký objev by však mohl ženám umožnit bezpečnější způsob: vypěstovat si v ňadrech vlastní implantáty. Na bezpečnější alternativě nyní pracuje lékař Kevin Cronin z institutu mikrochirurgie Bernarda O'Briena v australském Melbourne, píše zpravodajský server BBC News.

Odborný časopis New Scientist tento týden přinesl zprávu o tom, že Croninovi se nedávno podařilo úspěšně vypěstovat prsní a tukovou tkáň u myší, krys a králíků. Pokud bude metoda stejně účinná i u lidí, mohla by být využívána v plastické chirurgii nebo po mastektomii (odnětí prsu).

Vědci prováděli pokusy na myších již dříve, kdy tkáň vypěstovali laboratorně a poté ji přenesli do těla pokusných zvířat. Croninova metoda je ale založena na růstu nového vaziva přímo v těle: do příslušné oblasti je vložena jakási komůrka obsahující základní stavební schéma. Do ní poté migrují buňky z okolní tkáně a formují nové vazivo. Postupem času se původní implantovaná konstrukce rozpadne.

Podrobnosti až po obdržení patentu

Podle Cronina je celý postup založen na cévní smyčce v komůrce, která je základem pro vznik nových cév a zásobování rostoucí nové tkáně. Podrobnosti hodlá vědec zveřejnit až po obdržení patentu.

Plastický chirurg z londýnské Stanfordovy kliniky Dai Davis soudí, že krevní zásobování nového vaziva bude složité. „Můžeme (v ňadrech) vytvořit tukové buňky, ale nemůžeme je vždy cévně zásobovat – cévy buď zcela zaniknou, nebo zvápenatí.“

Specialistka na vývoj tkáně Julia Polaková z Imperial College School of Medicine v Londýně varovala před použitím tohoto postupu u žen, které měly rakovinu prsu. „V případě někoho, kdo již měl rakovinu prsu, by bylo obtížné zajistit, aby buňky určené k obnově prsní tkáně neobsahovaly také buňky s rakovinotvornými zárodky.“

Nová metoda je perspektivní

Nová metoda je podle ní přesto perspektivní. „Je určitě velice zajímavá. Vývoj tkání by se měl ubírat tímto směrem, tělo by se mělo regenerovat samo, spíše než aby se dělaly pokusy s pěstováním komplexních tělesných součástí v laboratoři,“ dodává Polaková.

Podle Christiny Williamsonové, šéfky skupiny Silicon Support UK, zničily umělé implantáty zdraví mnoha ženám. Poslední americké výzkumy údajně naznačují, že silikonové náhražky zvyšují riziko rakoviny, sebevražd a nemocí pojivového vaziva. „Komplikace dávané do souvislosti s umělými implantáty nyní vycházejí na světlo, protože poprvé probíhá patřičný výzkum (účinků).“

„Tato metoda může být skvělou zprávou pro ženy, které podstoupily mastektomii nebo které měly problémy s růstem jednoho prsu. Mohlo by to zabránit smrti nebo vážným onemocněním mnoha z nich,“ domnívá se Williamsonová.

Českobudějovické listy, 30.5.2001

Ohodnoťte tento článek!