Nové léky pro kardiaky budou zadarmo, jiné podraží

…CO BUDE DRAŽŠÍ: Flucinom – lék na prostatu, dosud nic, nově 210 korun; Norvasc – lék na vysoký krevní tlak, dosud 99 korun, nově 176 Kč; Agrenox – lék na mozkové příhody, dosud nic, nově 150 Kč; Zoloft – lék na depresi, dosud 30, nově 70 Kč; Lescol – lék na srdce, dosud nic, nově 120 korun; Lovacard – lék na srdce, dosud nic, nově 56 korun. Alternativou pro Lescol a Lovacard jsou nové generické léky Simvor, Vasilip, Simvacard, Simbal, které jsou plně hrazeny a mohou je předepsat i praktičtí lékaři…

Od července se mění úhrady léků od zdravotních pojišťoven. Nejvýznamnější změnu pocítí kardiaci, kteří nebudou muset doplácet na novou řadu českých generických léků.

Za některé jiné léky se však bude platit o něco více, jiné zlevní. Přesný seznam ještě není k dispozici. Není to skrytá forma, jak zvýšit spoluúčast pacienta? Je, tvrdí mluvčí Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. „Ministerstvo a potažmo vláda chtějí všechno všem a teď už jim teče do bot, a tak neoficiálně zvyšují spoluúčast,“ míní. „To je nesmysl,“ oponuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Ota Černý. „Vyhláška ministerstva stanoví 521 skupin léčivých látek a v každé skupině je alespoň jeden přípravek plně hrazen pojišťovnou. K 1. červenci pojišťovny plně hradí kolem 2700 přípravků. Skutečný počet bude záviset na tom, nakolik výrobci přizpůsobí ceny změnám úhrad od pojišťoven,“ dodal. Podle něj v průměru zaplatí pacient za léky stejně jako dosud. U některých víc, u jiných naopak méně.

Statiny výrazně levnější

Nejvýznamější změna ku prospěchu pacientů je u skupiny takzvaných statinů, kterými se léčí kardiaci. Statiny od generických výrobců, například léky s názvy Simvor, Vasilip, Simvacard, Simbal, budou plně hrazeny ze zdravotního pojištění. Nejsou to léky originální, ale jejich kopie se stejnou účinnou látkou. Působí na snížení hladiny cholesterolu a zlepšení srdeční činnosti. „Nové účinnější léky budou nyní dostupnější desetitisícům kardiaků a nemocným s nejvyšším rizikem pro rozvoj srdečně-cévních onemocnění, například diabetiků,“ řekl Právu docent Jan Bultas z druhé interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Simvor, Vasilip, Simvacard, Simbal už bude moci předepsat i praktický lékař. Bultas informoval o loňské mezinárodní studii, podle níž statiny užívá v Evropě v průměru 55 procent nemocných, kteří by je užívat měli, zatímco v Česku jen 39 procent.

Sníží se riziko infarktu

„Nyní se i u nás podstatně rozšiřuje péče o kardiaky a o nemocné, kteří potřebují snížit hladinu cholesterolu a tuků,“ řekl docent Bultas. Dodal, že se „výrazně sníží riziko vzniku infarktu, mozkové mrtvice a srdečního selhání a zcela zásadním způsobem se sníží úmrtnost na kardiovaskulární choroby. Riziko úmrtí pacientů po infarktu by se mohlo snížit dokonce o 30 až 40 procent.“ Denní dávka statinů pro jednoho pacienta stála dosud dvacet až třicet, ba i více korun, tedy od šesti set do tisíce korun měsíčně, což při desítkách tisíc lidí, kteří je potřebují, byly částky velmi vysoké. Jen Všeobecná zdravotní pojišťovna za ně zaplatí ročně miliardu korun. Nyní se cena statinů snížila, takže denní dávka vyjde na 10 až 18 Kč. Tím pádem je může dostat mnohem větší počet nemocných, kteří je potřebují. Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že za tyto léky zaplatí nyní víc, pacienta se však cena nedotkne. Nejdražší statiny za několik tisíc korun měsíčně dál však zůstávají pouze na předpis od specialisty. Za „průlom do lékové politiky“ označil rozšíření statinů pro další pacienty David Rath, prezident České lékařské komory. V ČR na kardiovaskulární choroby totiž zemře ročně asi 60 tisíc osob, což je nejvíce ze všech zemřelých. Jen samotný infarkt z toho zahubí ročně 24 tisíc osob, tedy stejně jako rakovina.

CO SE MĚNÍ

* Nově se z prostředků veřejného zdravotního pojištění budou hradit vybrané očkovací látky u nemocných po transplantaci. Zdravotní pojišťovny začnou hradit asi deset zcela nových léků. Jen náklady na ně překročí sto miliónů korun.

* Na úpravě vydělají srdcaři a diabetici. Například u nového léku Avandia na cukrovku byla zvýšena úhrada tak, aby se snížil doplatek pacienta z 550 na 200 korun.

* Naopak astmatici musejí počítat, že za léky vydají o něco víc než dosud. Pojišťovna totiž snížila úhradu ze zdravotního pojištění, a tak některá antiastmatika budou o něco dražší.

* Plně se hradí nový lék na rakovinu prsu Herceptin. Stojí 26 600 Kč.

CO BUDE DRAŽŠÍ

* Flucinom – lék na prostatu, dosud nic, nově 210 korun.

* Norvasc – lék na vysoký krevní tlak, dosud 99 korun, nově 176 Kč.

* Agrenox – lék na mozkové příhody, dosud nic, nově 150 Kč.

* Zoloft – lék na depresi, dosud 30, nově 70 Kč.

* Lescol – lék na srdce, dosud nic, nově 120 korun.

* Lovacard – lék na srdce, dosud nic, nově 56 korun. Alternativou pro Lescol a Lovacard jsou nové generické léky Simvor, Vasilip, Simvacard, Simbal, které jsou plně hrazeny a mohou je předepsat i praktičtí lékaři.

* Pulmicort turbohaler – inhalační prášek, dosud 60 nově 150 korun.

CO BUDE ZDARMA

* Depakine chrono – lék na epilepsii, dosud 30 Kč.

* Dona – lék na artrózu, dosud 55 Kč.

* Fortral tablety – analgetikum, dosud 87 Kč.

* Xenical – na léčbu těžké obezity spojené s cukrovkou, dosud 2744 korun.

Václav Pergl, Právo, 23.6.2001

Ohodnoťte tento článek!