Nový preparát má tlumit kocovinu, část odborníků to zpochybňuje

Negativní účinky spojené s konzumací alkoholu má odstraňovat nový preparát, který vyvinuli čeští lékaři. Někteří odborníci jsou ale k jeho účinkům skeptičtí. Potravní doplněk Anti Ethanol 07 byl vyvinut pracovníky katedry farmaceutické botaniky a ekologie Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy…

pod vedením jejího vedoucího Luďka Jahodáře.

Anti Ethanol 07 obsahuje pouze přírodní látky – révu vinnou, smuteň hořkou, datlovník obecný, čekanku obecnou, Andrographis paniculata a Emblica officinalis.

Produkt zmírňuje příznaky kocoviny, jako je bolest hlavy, nevolnost, závratě, snížená schopnost koncentrace a únava.

Podle výrobců přispívá také k ochraně jater před negativními účinky alkoholu a podporuje proces jeho zvýšeného odbourávání v játrech.

Urychluje odstranění jedovatého metabolitu alkoholu – acetaldehydu a navozuje zvýšenou aktivitu jaterních enzymů podílejících se na odbourávání alkoholu.

Dvě kapsle bylinného preparátu by se měly užít asi půl hodiny před konzumací alkoholu. Nelze se jím předávkovat. Prodává se v balení po pěti balíčcích, v každém jsou dvě kapsle. Celé balení stojí zhruba 175 korun.

Jde o přípravek, který byl původně vyvíjen pro lepší funkci jater. Zároveň se zjistilo, že působí proti dalším negativním účinkům alkoholu.

REAKCE ODBORNÍKŮ:
Karel Nešpor, Psychiatrická léčebna Bohnice:
„Je nezodpovědné bez důkazů tvrdit, že něco kocovinu může odstranit.“
Farmakolog Tomáš Doležal:
Tvrzení uvedená ve zprávě nejsoudoložená a účinnost a bezpečnostproduktu nebyla standardně testována.

Nešpor: tvrzení o účincích jsou nezodpovědné

Podle Karla Nešpora, odborníka na léčbu závislostí v pražské Psychiatrické léčebně v Bohnicích, jde o přípravek, jenž je registrován jako potravinový doplněk, ne tedy jako lék. To znamená, že se nemusí testovat jeho účinek, ale jen bezpečnost – tedy zda organismu nemůže uškodit.

Podle Karla Nešpora je nezodpovědné bez důkazů tvrdit, že něco kocovinu může odstranit.

„Řidič, který by takové reklamě uvěřil, by například mohl pod vlivem kocoviny zabít sebe nebo jiného člověka,“ říká Karel Nešpor s tím, že informace balancuje na hranici klamavé reklamy.

Na druhou stanu se ale podle jeho slov přípravek jeví jako celkem neškodný. To podle něj nelze říci o léku Alka-Seltzer, jenž se podle návodu užívá ráno po konzumaci alkoholu. Ten obsahuje lék kyselinu acetylsalicylovou (podobně jako například aspirin či acylpyrin).

„To může člověku zvláště po velké dávce alkoholu způsobit krvácení do beztak již alkoholem poškozené žaludeční sliznice,“ vysvětluje Karel Nešpor. Nebezpečné je i spojení kyseliny acetylsalicylové a zbytkového alkoholu.

Kocovinu přitom podle Karla Nešpora mírní například obyčejná polévka, která tělu doplní cukry, minerály a tekutiny. A jako prevenci poškození jater doporučuje abstinenci nebo jen střídmou konzumaci alkoholu.

Produkt se snaží vzbudit dojem léku

Farmakolog Tomáš Doležal z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je v hodnocení velmi radikální: „Na tento produkt, který je doplňkem stravy a snaží se vzbudit dojem léku, mám naprosto jasný názor. Tvrzení uvedená ve zprávě nejsou doložená a účinnost a bezpečnost produktu nebyla standardně testována.“

Alka-Seltzer naopak považuje za lék, jehož účinnost doložena je. Nicméně souhlasí s Karlem Nešporem, že riziko žaludečního krvácení po užití tohoto léku existuje.

Markéta Grosmanová, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!