Obrana kupuje chirurgického robota za 54 milionů korun

Ministerstvo obrany kupuje nový systém pro robotické operace prostaty do pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Chirurgický robot da Vinci Si bude stát 54 milionů korun. Obrana jej ještě letos koupí napřímo od švýcarské pobočky americké společnosti Intuitive Surgical , která systém vyrábí a pražské ÚVN dodala již předchozí model. Se záměrem ministerstva se včera seznámili členové vlády.

„Systém da Vinci Si by měl nahradit současný robotický systém, který byl pořízen na základě veřejné zakázky od švýcarské společnosti Intuitive Surgicel Sarl v roce 2005,“ sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Vladimír Lukovský.

Obrana kupuje nový přístroj kvůli tomu, že výrobce ukončil podporu předchozího modelu. Dalším důvodem je přijetí evropské směrnice o omezení nebezpečných látek, kvůli které již podle ministerstva nebude možné provozovat stávající robotický systém. „V rámci ČR jde o jediný robotický systém svého typu, u kterého jsou nasmlouvány úhrady za výkony ze strany zdravotních pojišťoven,“ zdůvodnil Lukovský.

Robota mohou lékaři využít zejména k urologickým operacím a zákrokům na prostatě. Dá se však využít i k operacím srdce a gynekologickým zákrokům. Přístroj byl pojmenován podle slavného renesančního malíře, sochaře a vynálezce Leonarda da Vinciho.

Obrana v poslední době zadává řadu zakázek napřímo, bez výběrových řízení. Koncem září například zadala zakázky na vývoj technologií v hodnotě 372 milionů korun státním podnikům Vojenský výzkumný ústav, Vojenský technický ústav a Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Více než 150 milionů také úřad vynaloží za úpravy a modernizace programového vybavení počítačových systémů.

1)
“Pojišťovně se však podařilo poprvé v její historii počet pojištěnců udržet. Velký počet pojištěnců byl získán zejména akvizicemi spojenými s projektem elektronických zdravotních knížek a projevil se zde i nový klientsky orientovaný přístup Pojišťovny. Nárůst počtu pojištěnců ve srovnání se Zdravotně pojistným plánem 2010 byl rozhodující pro překročení tvorby Základního fondu zdravotního pojištění i v okamžiku, kdy i za této situace poklesla oproti roku 2009 částka předpisu pojistného z v.z.p. o 1,3% a v porovnání s rokem 2008 dokonce o 1,8%.”
Zdroj: Výroční zpráva VZP ČR 2010 (kapitola 5.1 Základní fond zdravotního pojištění, strana 28).
Ohodnoťte tento článek!