Odborníci i politici diskutují o reformě psychiatrie

O změnách, které potřebuje česká psychiatrie, budou dnes v Senátu diskutovat přední odborníci, zástupci institucí, neziskových organizací i politici. Účastníci semináře chtějí nastínit i scénáře, podle kterých by se reforma psychiatrické péče mohla uskutečnit…

PRAHA –

Vlnu zájmu o českou psychiatrii v ČR i cizině vzbudily začátkem léta informace o používání síťových a klecových lůžek v ústavech a léčebnách. Protestovala proti nim dokonce autorka knih o Harrym Potterovi, britská spisovatelka Joanne Rowlingová.

Stěžovala si českému prezidentovi a premiérovi. Den poté pak bývalý ministr zdravotnictví Jozef Kubinyi přikázal „klece“ v léčebnách zrušit.

Většina lůžek pro psychiatrickou péči je v současnosti umístěna v léčebnách, jejichž vybavení je podle odborníků zastaralé. Pacienti navíc tráví čas v pokojích, kde je ubytováno několik nemocných.

Specialisté požadují přeměnu lůžkové péče v ambulantní. Na semináři chtějí diskutovat i o nových možnostech financování či zpřístupnění moderní léčby pacientům ve všech regionech. Stranou zájmu nezůstane ani prosazování práv a potřeb duševně nemocných.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!