Odborníci na výživu: mateřské mléko nemá plnohodnotnou náhradu

V polovině minulého století bylo moderní nahrazovat mateřské mléko umělou výživou, a pokud nastaly nějaké problémy, byly děti okamžitě dokrmovány některou z nově vyvinutých náhrad. Odborníci zabývající se výživou novorozeňat však již několik desetiletí tvrdí, že mateřské mléko vlastně nahradit nelze…

a kojení je právem dítěte i ženy.

Světová zdravotnická organizace ve snaze opětovně zpopularizovat kojení vyhlašuje Světový týden kojení, který každoročně začíná 1. srpna.

Podle primářky novorozeneckého oddělení Thomayerovy nemocnice kojit mohou téměř všechny ženy. Výjimku tvoří tři až pět procent maminek, které toho skutečně nejsou schopny. Ani císařské řezy a předčasné porody nejsou důvodem k tomu, aby novorozenec nebyl kojen.

Mateřské mléko je nutričně vyvážené a optimálně kryje požadavky dítěte a samo kojení prospívá i maminkám. Děti by měly půl roku pít výhradně mateřské mléko a ani v době velkých veder by neměly dostávat čaj nebo jinou tekutinu.

Příroda to zařídila tak, že pokud miminko pije jen na utišení žízně, piji takzvané přední mléko, v němž jsou sice cukry, ale neobsahuje tuky. Dítě by mělo dostat pít, kdykoli se mu zachce. V případě kojení „je třeba dítě rozmazlovat“, dodala Paulová.

Zpočátku dítě pije dvanáctkrát až patnáctkrát denně, zpravidla po šesti týdnech se dostaví určitá pravidelnost. Odborníci doporučují kojit dítě do dvou let i déle.

Pokud se zdá, že se kojení nedaří, je to většinou proto, že nebyla zvolena správná technika. Mamince by měl poradit personál porodnice, protože většina českých maminek má jen jedno dítě, a tedy žádné osobní zkušenosti. Jestliže se setkají s obtížemi po příchodu domů, mohou se obrátit například na Národní linku kojení.

Cenné údaje mohou najít také na webové stránce www.vzp.cz, kde je zveřejněna publikace Kojení. Ze všeho nejméně by podle odborníků měly brát v úvahu rady výrobců kojenecké výživy, lahviček a dudlíků, kteří jsou vedeni snahu prodat co nejvíce výrobků.

Kojené děti se lépe vyvíjejí a jsou méně nemocné. Například netrpí tak často alergiemi a cukrovkou jako novorozenci odkázaní na umělou výživu. Lidé, kteří si v raném dětství dostatečně užili mateřského mléka, mají také větší šanci, že nepodlehnou morové ráně třetího tisíciletí, obezitě.

V Česku kojilo loni své děti při odchodu z porodnice 91,4 procenta žen. Po půl roce u kojení setrvala třetina maminek.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!