Olomouc hostí více než šest stovek hematologů

Více než šest stovek hematologů z celé České republiky a Slovenska se v těchto dnech sjelo do hanácké metropole, kde ve středu začal 18. ročník Olomouckých hematologických dnů. Lékaři se během čtyřdenního sjezdu účastní odborných přednášek, které jsou zaměřeny na nové léčebné metody v oboru…

„Věnovat se budeme léčbě pomocí prostředků, které zasahují přímo leukemickou buňku, aniž by poškodily ostatní tkáně. Další aktuální problematikou jsou infekční komplikace, k nimž jsou pacienti s chorobami krve více náchylní,“ popsal předseda organizačního výboru sjezdu Tomáš Papajík z Hemato-onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc (FNO).

Hlavním smyslem akce podle něj je, aby si účastníci předali zkušenosti a navázali kontakty pro nezbytnou spolupráci.

„Každá země má svůj národní hematologický sjezd, pro Českou republiku jej organizujeme my tady v Olomouci,“doplnil. Ve FNO funguje jedno z pěti velkých center, kde se provádí léčba pomocí transplantací.

„Naše výsledky jsou už řadu let srovnatelné s úspěchy kolegů v Evropské unii. Jen v ambulanci vyšetříme ročně deset tisíc případů a tisíc pacientů hospitalizujeme. Ročně provedeme až sedmdesát transplantací kostní dřeně většinou pomocí kmenových buněk pacienta. Pravděpodobnost úmrtí se pohybuje kolem dvou procent, což je srovnatelné s rizikem při velké operaci,“vysvětlil Papajík.

Až 70 procentní úspěšnosti dosahuje klinika u příbuzenských transplantací. „Letos chceme začít s nejrizikovější léčbou pomocí kmenových buněk od dárců z registru,“uvedl. Na sjezdu budou podle něj odborníci hovořit také o možnostech vzdělávání hematologů v rámci EU.

„O naše odborníky je zájem zejména ve Švédsku, Velké Británii či Irsku, natrvalo ale do těchto zemí odcházejí výjimečně. Volí raději stáže, kde získají zkušenosti,“ uvedl hematolog. Obor prý láká mladé lékaře hlavně tím, že se obrovsky posunuje kupředu.

„Je ale náročný i z psychologického hlediska. Je stresující, když nedokážeme pomoci třeba dvacetiletému nemocnému. Na druhou stranu jsme úspěšnost léčby v posledních pěti letech markantně zvýšili a velkému počtu pacientů dokážeme výrazně prodloužit život nebo jej úplně vyléčit,“dodal Papajík.

Olomoucký den

Ohodnoťte tento článek!