Olomoucký student bude zkoumat psychiku lidí při plavbě oceánem

studium, škola, knihy

Na tisíce kilometrů dlouhou plavbu historickou plachetnicí se chystá vydat student olomoucké rekreologie Šimon Pelikán. Zúčastní se výzkumného projektu, jehož smyslem je zkoumat psychiku člověka v extrémních podmínkách. Student poznatky využije i pro svou diplomovou práci. Na plachetnici z roku 1918 se nalodí koncem března, popluje přes Atlantik do Jižní Afriky. Na projektu spolupracuje Univerzita Palackého s nizozemskou stranou. ČTK to sdělili zástupci univerzity.

Pelikán, někdejší juniorský mistr světa v kanoistice, se na měsíční cestu Atlantským oceánem připravuje.

„Člověk si nedokáže představit, co se bude dít, když je izolovaný někde uprostřed oceánu. Bude to o překonávání výzev a strachu, zvládání vztahů s lidmi, které neznám, uvidím je poprvé v životě. Věřím, že to bude hodně náročné, ale mám rád takové výzvy,“ uvedl Pelikán. Své první větší zkušenosti nasbíral v expedičním projektu olomouckých rekreologů na nizozemské lodi Elegant plující Severním mořem.

Podle Michala Kalmana z katedry rekreologie, který za spoluprací fakulty tělesné kultury a nizozemských námořníků stojí, se výzkum zaměří na adaptační změny v psychických, sociálních a spirituálních procesech u izolovaného člověka v uzavřené skupině po dobu 30 až 50 dnů. Svou roli bude hrát i omezená komunikace s ostatním světem a dostupnost případné pomoci. Získané poznatky by podle něj měly přispět k hlubšímu pochopení lidské schopnosti psychické a sociální adaptace. „Z každé části plavby předpokládáme dva až tři impaktované výstupy, Šimon své poznatky z první etapy zpracuje do diplomové práce,“ dodal Kalman.

Historická plachetnice Oosterschelde z roku 1918 pluje kolem světa od loňského prosince. Pelikán se zúčastní první etapy transoceánské výzkumné plavby, která povede z brazilského města Santos do jihoafrického Kapského Města. Druhé etapy, z ostrova Mauricius přes nejvzdálenější místo na Zemi Pole Nemo do australského Perthu, se již jako výzkumný pracovník zúčastní Peter Tavel z Institutu sociálního zdraví na Univerzitě Palackého.

Na závěrečnou, 49denní část ho pak na palubě lodi vystřídá proděkan fakulty tělesné kultury pro vědu a výzkum Ivo Jirásek, který se poplaví z novozélandského Aucklandu na Falklandy u argentinského pobřeží.

Z Brazílie loď vyplouvá 31. března a na Falklandech zakotví 16. prosince. Transoceánská výzkumná plavba na plachetnici je výzkumný projekt Univerzity Palackého, nizozemské nadace Oosterschelde a dalších partnerů. Přímé náklady přeplutí tří oceánů olomouckými výzkumníky vyjdou na půl milionu korun.

Ohodnoťte tento článek!