Opavská nemocnice má nový špičkový přístroj

Titulní obrázek

Na oddělení centrálního rentgenu Slezské nemocnice bylo včera slavnostně otevřeno nové pracoviště, vybavené špičkovým denzitometrem. Přístroj za zhruba 1,5 milionu korun dokáže změřit hustotu kostní tkáně a vyhodnotit, jestli je v normálu nebo řidší…

Pacienti už nemusejí jezdit do Ostravy či do Bruntálu, vyšetření si ale budou zatím hradit ze své kapsy.

Využívat ho budou pacienti osteologické ambulance i klienti opavského geriatrického oddělení. Osteoporóza, kterou trpívají zejména starší lidé, mívá za následek zlomeniny kostí.

„Až dosud jsme měli k dispozici jen přístroj na měření hustoty kostí v předloktí, který už nároky moderní medicíny nesplňoval. Teď už s jeho pomocí můžeme snímkovat páteř, kyčel i stehenní kost, což nám umožňuje kvalitnější stanovení diagnózy a přesnější určení dalších vyšetření,“ řekla primářka geriatrického a doléčovacího oddělení Ingrid Rýznarová. Vyšetření denzitometrem je nebolestivé a pacienti ho získají hlavně na doporučení praktického nebo odborného lékaře.

Denzitometr pro opavskou nemocnici byl pořízený z dotace ministerstva zdravotnictví. „Představuje tříletou snahu opavské nemocnice opatřit pacientům přístroj, za kterým až dosud museli dojíždět do Ostravy nebo do Bruntálu. Problém je zatím v tom, že vyšetření dosud nemáme s pojišťovnami nasmlouváno a pacienti ho proto ve výši 300 korun musejí hradit sami. O uzavření smlouvy intenzívně jednáme a věříme, že bude v příštím roce zajištěna,“ řekl ředitel nemocnice Tomáš Stejskal.

Jitka Hrušková, Regionální deník

Ohodnoťte tento článek!