Ortopedi a traumatologové z několika zemí se sešli na Vinohradech

Dětská mozková obrna, endoprotéza či operace páteře jsou témata osmého kongresu České společnosti pro ortopedii a traumatologii, který se od čtvrtka do soboty konal v Národním domě na Vinohradech…

PRAHA –

Smyslem setkání je prezentovat současný stav poznání v této oblasti a potkat se s kolegy z domácí i zahraniční ortopedické scény, řekl na dnešním zahájení prezident kongresu Pavel Dungl.

K nejtíživějším podle něj patří témata, která se dotýkají zároveň zdravotní i sociální oblasti. Jedním z nich je dětská mozková obrna.

Jde o postižení mozku v nejranějším věku, které se projevuje poruchami pohybového ústrojí a svalových funkcí. Po epilepsii to je nejčastější postižení dětského mozku, které vzniká poškozením při porodu.

V oblasti poúrazové medicíny věnuje kongres zvláštní pozornost dopravním úrazům.

Podle odborníků z Ortopedické kliniky Fakultní nemocnice na Bulovce v Česku lehce stoupá počet dopravních úrazů a zároveň roste i počet hospitalizovaných v souvislosti s těmito úrazy.

„V porovnání s EU je u nás riziko dopravní nehody velmi vysoké,“ upozorňují odborníci.

Vedle českých lékařů se na kongresu objevili ortopedi a traumatologové z Rakouska, Německa, Británie, Švýcarska, Polska a Dánska.

Čestné členství České ortopedické společnosti získali prezident Evropské federace ortopedických společností George Bentley a rakouský odborník na endoprotetiku Karl Perner.

Oba ocenění patří podle Dungla ke špičkám ve svém oboru a jsou navíc v častém kontaktu s českými lékaři.

Na zahájení kongresu se objevil také pražský primátor Pavel Bém. Za posledních deset let byl podle vlastních slov u lékaře asi pětadvacetkrát, z toho dvacetkrát u ortopeda.

„Jediné překážky v životě, které jsou nám kladeny, nám klade naše tělo,“

prohlásil primátor.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!