Ostravský CyberKnife lékaři poprvé použili na léčbu arytmie srdce

Obr. 4 – CyberKnife – lineární urychlovač je umístěn na pohyblivém rameni, které je schopno šesti druhů pohybů (i během vlastního ozařování

Lékařům Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) se podařil světově unikátní radiochirurgický zákrok na srdci. Robotický ozařovač CyberKnife (kybernetický nůž) poprvé využili při léčbě neonkologického onemocnění a pomohli pacientce s maligní srdeční arytmií, u níž selhaly tradiční léčebné metody. Nemocnice nyní získala od státu zhruba milionový grant na léčbu dalších pěti pacientů. Novinářům to řekl přednosta Onkologické kliniky FNO David Feltl.

U dvaasedmdesátileté Miroslavy Křepelkové z Karviné se počátkem roku 2013 objevila maligní arytmie neboli náhlá srdeční smrt. „Člověk se najednou bez příznaku chytne za srdce, mnohdy ani to ne, spadne na zem, ztratí vědomí. Naše pacientka měla štěstí, že arytmie spontánně skončila, ona se probrala a nebyla nutnost, aby ji někdo resuscitoval, což bývá spíše výjimkou,“ řekl kardiolog Radek Neuwirth, který má ženu v lékařské péči.

Ženě byl proto zaveden speciální defibrilátor, který sice každou další arytmii dokázal ukončit, ale za cenu velkých bolestí. „S tím se moc žít nedá, pokud máte několik desítek takových zážitků v průběhu několika měsíců, tak to velmi ovlivní vaše chování,“ popsal Neuwirth. Kromě defibrilátoru proto lékaři vyzkoušeli antiarytmika, tedy léky, které se používají na potlačení těchto stavů. „Antiarytmika v léčbě selhaly. Kromě nich jsme se pokoušeli najít přesně to ložisko, které spouští arytmii. To jsme našli, pálili jsme ho z různých stran, ale bohužel to nebylo efektivní a tady ta léčba v podstatě končí,“ podotkl Neuwirth.

Náhoda ho však svedla dohromady s lékaři z fakultní nemocnice. Nakonec se za pomoci kybernetického nože rozhodli využít pro zničení ložiska způsobujícího arytmii metodu funkční radiochirurgie. „Je to vlastně obrovská dávka záření do malinkého cíle někde v těle. Za normálních okolností se používá proti nádorům, ale obecně umí likvidovat nějaký cíl v těle, nějaký shluk buněk. Pokud ty buňky jsou nádor, tak to zničí nádor, pokud ty buňky jsou centrum nějakého vzruchu nebo nějaké funkce, tak to může zničit tu funkci,“ vysvětlil Feltl.

Podle něj byl dosud CyberKnife obdobným způsobem použit pouze jednou v USA, ale ostravský zákrok je prvním případem na světě s doloženou účinností. Nemocnice tak nyní získala na léčbu dalších lidí grant na tři roky. „Slouží k tomu, abychom tuhle metodiku odzkoušeli na dalších pěti pacientech, a aby výstupem byla takzvaná certifikovaná metodika, což je postup podobný patentu. Musíme popsat standardní postup při radiochirurgii maligních arytmií v srdci,“ uvedl Feltl. Pokud by se to podařilo a prokáže se, že metoda je bezpečná a účinná, tak by nemocnice po registraci této certifikované metodiky mohla žádat úhradu z veřejného pojištění.

Podle pacientky, která ojedinělý zákrok podstoupila, jí lékaři změnili život. „Já ty pány doktory miluju, že mi dali možnost žít bez takové strašné bolesti. Neumíte si představit, jak to bolelo, dostávala jsem takové rány, jako když vás někdo silně uhodí do hlavy. Lékaři mi vrátili zpět život,“ řekla se slzami v očích Křepelková. Výkon byl u ní proveden na konci ledna a dodnes se jí maligní arytmie nevrátila.

CyberKnife v Ostravě je součástí komplexního onkologického centra, jehož celková rekonstrukce si vyžádala přes 600 milionů korun. Třetinu nákladů tvořila právě investice do ozařovače. Právě kvůli jeho ceně nemocnice poslední době musela čelit kritice. Nyní jí hrozí i kontrola z Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Feltl dnes řekl, že jakékoliv argumenty, kterými se nemocnice snaží vyvrátit údajnou předraženost přístroje, nejsou brány v potaz. „Že máme znalecký posudek, nikoho nezajímá. Státní zástupce řekl, že nic nenašel, a že to uzavřeli. Všem je všechno jedno. Teď na nás posílají zase NKÚ. Všechno máme připraveno a převázáno růžovou mašličkou, klidně mohou přijet zítra,“ zlobil se Feltl. Podle něj je ale takový tlak frustrující. „Teď to řeknu hodně špatně a eticky hraničně, ale my si tu frustraci léčíme tím, že děláme tu medicínu a děláme ji dobře.“

Ohodnoťte tento článek!