Otevřela se poradna pro onkologické pacientky s implantáty PIP

16. 1. 2012 7:36
přidejte názor
Autor: Redakce
Aliance žen s rakovinou prsu otevřela speciální poradnu Mamma problém 2012 pro onkologické pacientky s implantátem PIP, které se rozhodují pro jeho výměnu. Vyzvala ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) k nápravě systému, který umožnil dovoz nekvalitního výrobku.


V ČR mají francouzský implantát 2000 žen, zhruba 500 ji zaplatily zdravotní pojišťovny. Podle rakouského tisku mají vadný implantát z ČR i některé ženy z Rakouska, které využily nižších cen českých klinik.

„Poradna je určena ženám, které v souvislosti s odhalením nekvalitních gelových implantátů cítí dopad doslova i ve vlastním těle. Jsme na telefonu 777 791 590 nebo připraveni k osobní konzultaci,“ sdělila ČTK Eva Knappová z této obecně prospěšné společnosti.

Aliance nyní oslovuje odborníky, kteří pomohou zajistit kvalitní péči o tyto ženy po celé ČR - psychologickou, diagnostickou a léčebnou, včetně případné právní pomoci.

Podle listu Die Presse am Sonntag si implantát PIP daly voperovat ženy z Rakouska v Česku a Maďarsku. Plastický chirurg Thomas Aigner z vídeňské privátní kliniky eviduje 40 žen s PIP implantáty. Všechny se daly operovat v Česku nebo v Maďarsku. Chirurg Artur Worseg odstranil už deset francouzských implantátů. Jedné jeho pacientce implantát praskl a silikonový gel se dostal do organismu. Český lékový úřad má z Česka zatím hlášeny dva případy „nežádoucí příhody“.

Onkologické pacientky jsou podle Knappové současnou aférou poškozeny vlastně podruhé. Nejdřív svedly životní boj, překonaly zákeřnou nemoc. Musely podstoupit nezbytné odebrání prsu. Pak se odhodlaly k jeho rekonstrukci, aby se zbavily frustrujícího handicapu. „Teď zažily šok a čeká je další operace. Doufáme, že ji zaplatí zdravotní pojišťovny. Ale kdo nahradí psychickou újmu těmto ženám i jejich rodinám, zatím nikdo neřekl,“ uvedla.

Podle Hegera by pojišťovny měly zaplatit vyjmutí implantátu PIP všem ženám, kterým působí závažné obtíže, tedy i těm, které si nová prsa samy zaplatily z estetických důvodů. Nový implantát si ale zřejmě budou muset už uhradit samy. Pacientkám po rakovině, které měly operaci a implantát hrazené ze zdravotního pojištění, by novou operaci včetně nového implantátu měly pojišťovny zaplatit.

Právník Pavel Šustek oslovený Mladou frontou Dnes ale tento přístup zpochybnil. Podle něj odpovědnost za operaci i za implantát vložený do těla je jednoznačně na zdravotnickém zařízení, tedy na klinikách plastické chirurgie, které zákrok provedly. Ženy by se podle něj také mohly soudit o odškodnění bolesti, kterou budou muset znovu projít.

Implantát PIP byl do dubna 2010 jediný, který české pojišťovny hradily. Pacientky si nemohly připlatit na lepší náhradu, tuto možnost by podle ministra ale měly dostat. Heger chce dát implantáty do seznamu nadstandardů, kterých je zatím 18. Ženy by pak doplatily jen rozdíl mezi úhradou pojišťovny a cenou nadstandardu.

Na možné praskání implantátů PIP a následné zdravotní komplikace upozornila na jaře 2010 francouzská asociace pro dohled nad léčivy (AFFSAPS). Po jejím oznámení český distributor ve spolupráci se Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval zdravotnická zařízení v Česku, která přestala tyto implantáty používat.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?