Pacienti s lupénkou najdou na novém webu kožního lékaře

Titulní obrázek

Pacienti s lupénkou si mohou na novém webu www.PsoraNet.Cz najít kožního lékaře blízko svého bydliště, který se věnuje léčbě tohoto zánětlivého onemocnění kůže. V Česku trpí lupénkou až půl milionu lidí. Dneškem začal Týden lupénky, který vyvrcholí 29. října Světovým dnem lupénky. Cílem je informovat veřejnost o nemoci, která každého desátého pacienta vede k myšlenkám na sebevraždu…

„Jde o to vyvrátit mýty, že psoriáza je nakažlivá, a umožnit pacientům přístup k optimální léčbě,“ řekla dnes novinářům přednostka dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Bulovka profesorka Jana Hercogová. Na webu jsou také informační brožury pro nemocné, průkazy pro psoriatiky či dotazníky kvality života nemocných.

Lupénka se projevuje záněty, ztluštěním a olupováním kůže. Příčina není známa. Většina výzkumu se přiklání k tomu, že se nějakým způsobem spustí imunitní systém, který místo, aby chránil organismus před cizími vlivy, začne napadat kožní buňky a výrazně zrychlí jejich tvorbu. Přebytečné buňky vytvářejí na povrchu kůže červená, šupinatá a zanícená místa. U třetiny nemocných postihuje zánět také klouby.

„Lupénku nemůžeme vyléčit, ale umíme zmírnit a vyléčit její projevy. Aktivní zapojení nemocných a jejich spolupráce, co se týká zdravého životního stylu, prevence obezity a nekouření, ovlivňuje průběh i charakter onemocnění,“ připomněla profesorka.

U nejtěžších pacientů běžná léčba nezabírá, nadějí pro ně je moderní biologická léčba. Ta zasahuje nemoc na buněčné úrovni. Ročně vyjde u jednoho pacienta na zhruba 400.000 korun a poskytují ji specializovaná centra. Jsou ve všech fakultních a bývalých krajských nemocnicích a mají mají zvláštní smlouvu se zdravotní pojišťovnou, takže léčbu poskytnou každému, kdo ji potřebuje, ujistila Hercogová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!