Parkinsonova nemoc souvisí s alergií

Titulní obrázek

Lidé, kteří trpí chronickou alergií na zvířecí srst, prach nebo mikroorganizmy, čelí třikrát vyššímu riziku vzniku Parkinsonovy choroby. Prokázal to nový výzkum amerických vědců…

Lidé, kteří trpí chronickou alergií na zvířecí srst, prach nebo mikroorganizmy, čelí třikrát vyššímu riziku vzniku Parkinsonovy choroby.

Nový průzkum amerických vědců prokázal, že lidé trpící sennou rýmou čelí podle všeho zvýšenému riziku degenerativních neurologických poruch.

Výzkum, který hledal souvislosti mezi stavy vyvolávajícími záněty a mezi zánikem mozkových buněk, zjistil výrazně vyšší úmrtnost mozkových buněk u lidí trpících rinitidou.

V posledních letech výrazně vzrostl výskyt všech typů alergií. V současné době trpí nějakým druhem alergie jeden ze tří lidí.

Okolo pěti milionů Britů trpí celoroční alergickou rinitidou, kterou většinou vyvolají domácí alergeny jako roztoči, šupinky kůže z domácích zvířat a plísně.

Další tři miliony lidí trpí kombinací celoroční a sezónní rinitidy (takzvaná senná rýma), zatímco přibližně dva miliony trpí pouze sezónní rinitidou.

Téměř třikrát vyšší pravděpodobnost

Ve studii uveřejněné minulý týden v časopisu Neurology vědci uvádějí, že zánět způsobený alergií možná uvolňuje v mozku určité chemikálie, které následně ničí mozkové buňky.

Tak je tomu i v případě Parkinsonovy choroby, která je každoročně diagnostikována u osmi až deseti tisíců Britů. Podle odborníků je však mnoho dalších případů, které se nepodaří vůbec diagnostikovat.

Vědci sledovali po dobu dvaceti let 196 lidí s Parkinsonovou chorobou a stejně velkou zdravých lidí, aby zjistili, zda mají lidé trpící Parkinsonem více zánětlivých onemocnění.

Odhalili, že u lidí s alergickou rinitidou se choroba vyvine s 2,9krát vyšší pravděpodobností. Souvislost mezi Parkinsonem a jinými zánětlivými onemocněními, jako je například lupus (systémový zánět tkání), revmatická artritida, zhoubná anémie (úbytek červených krvinek) nebo vitiligo (ztráta pigmentu), však vědci neprokázali.

Podle nich nejsou tyto choroby v běžné populaci, a tím pádem ani ve sledovaném vzorku tak rozšířené. Souvislost s Parkinsonem nebyla prokázána ani u pacientů trpících astmatem.

Ibuprofen je „prevence“

Z předchozích průzkumů vyplývá, že lidé, kteří pravidelně berou nějaké protizánětlivé léky, jako například ty s účinnou látkou brufen, trpí menším rizikem Parkinsonovy choroby.

Tyto výsledky inspirovaly vědce z výzkumného centra Mayo Clinic k podrobnějšímu průzkumu vztahů mezi zánětlivými chorobami a Parkinsonem.

Nový průzkum neprokázal, že alergie jsou příčinou Parkinsonovy choroby, pouze odhalil souvislost mezi nimi.

Podle Jamese Bowera, vedoucího vědeckého týmu a neurologa z výzkumného centra Mayo Clinic, by odhalení této souvislosti mohlo přispět k vývoji léků na zpomalení zánětlivých procesů.

Aktuálně.cz

Ohodnoťte tento článek!