Pfizer podlehl tlaku regulátorů a stáhne přípravek Bextra

Farmaceutická společnost Pfizer podlehla tlaku regulačních orgánů a stáhne z trhu svůj přípravek Bextra. Ten se používá k léčbě artritidy, podle úřadů má ale vedlejší účinky, které převažují nad přínosem léčby. Pfizer s touto interpretací nesouhlasí, ale podřídí se…

NEW YORK –

Ke stažení přípravku Bextra z trhu firmu nejprve vyzvaly regulační orgány ve Spojených státech a krátce na to se připojily také úřady v Evropě. Američané navíc Pfizer požádali, aby opatřil varovnou informací o vedlejších účincích rovněž příbalový leták k přípravku proti bolesti Celebrex.

Pfizer navzdory nesouhlasu s požadavky regulačních orgánů přestane lék Bextra prodávat, bude se ale snažit najít způsob, jak by mohl prodej léku v budoucnu obnovit.

Akcie Pfizeru však na rozhodnutí úřadů reagovaly poklesem a jejich hodnota klesá už od konce loňského roku.

Americký Federální úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) v prosinci vyzval lékaře, aby na základě nových informací omezili předepisování léků Celebrex a Bextra. Nové testy totiž prokázaly vyšší riziko infarktu a mozkové mrtvice u pacientů, kteří Bextru a Celebrex užívají.

Celebrex a Bextra patří do skupiny tišících léků známých jako COX-2 inhibitory. V podobné skupině je i přípravek Vioxx americké společnosti Merck & Co. Ta rozhodla o jeho stažení z trhu už loni na podzim.

Léky s COX-2 inhibitory se předepisují také v Česku a na Slovensku, Evropská unie má ale v úmyslu užívání léků s těmito látkami omezit.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!