Počet britských dětí trpících astmatem vzrostl čtyřnásobně

Zatímco v roce 1973 bylo v Británii astma diagnostikováno u 5,5 procenta dětí, při posledním ze série průzkumů v roce 2003 už astmatem trpělo 27,3 procenta dětí. Celkový výskyt astmatu v České republice se odhaduje na více než 5 procent a v dětské populaci již výskyt přesáhl 10 procent…

LONDÝN – Výskyt astmatu mezi dětmi v Británii vzrostl více než čtyřnásobně a v minulém desetiletí se více než zdvojnásobil. Také v celosvětovém měřítku byl zaznamenán nárůst tohoto onemocnění především u dětí a mladistvých; astma se stává nejčastějším chronickým onemocněním dětského věku. Tento trend je patrný i v ČR. Navíc je astma na celém světě i v České republice nedostatečně a pozdě diagnostikováno a nedostatečně léčeno.

Do britské studie, jejíž výsledky dnes v Londýně zveřejnila organizace British Thoracic Society (BTS), bylo během období 30 let zahrnuto celkem 2700 dětí. Zatímco v roce 1973 bylo astma diagnostikováno u 5,5 procenta dětí, do roku 1988 se jejich podíl více než zdvojnásobil a činil 12 procent. Při posledním ze série průzkumů v roce 2003 už astmatem trpělo 27,3 procenta dětí.

„Právě když jsme si mysleli, že nastal obrat k lepšímu, náš výzkum ukazuje, že výskyt astmatu v minulých 30 letech prudce vzrostl,“ prohlásil Michael Burr z Univerzitní nemocnice v Cardiffu a dodal: „Všichni potřebujeme lepší pochopení podmínek a opatření boje proti astmatu.“

Profesor Andrew Peacock z BTS poznamenal, že Británie patří v Evropě mezi země, kde je astma rozšířeno nejvíce. „Musíme s astmatem bojovat na řadě front, včetně výzkumu možných genetických příčin, a prosazovat patřičné užívání preventivních postupů, protože tato studie ukazuje, že jejich použití může být prospěšné,“ zdůraznil profesor Peacock.

Jak na své webové stránce uvedla Česká iniciativa Pro Astma (ČIPA), celkový výskyt astmatu v České republice se odhaduje na více než pět procent. V dětské populaci již výskyt přesáhl deset procent. Úmrtnost na astma je v Česku tradičně velmi nízká a v posledních deseti letech kolísá kolem jednoho úmrtí na 100.000 obyvatel.

V ČR je astma, podobně jako v celosvětovém měřítku, často nedostatečně a pozdě diagnostikováno. ČIPA odhaduje, že v Česku stále není zjištěno asi 250.000 astmatiků.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!