Počet nově nemocných AIDS v EU klesá, ale přibývá HIV pozitivních

Počet lidí, u nichž propukne nemoc AIDS, v Evropské unii neustále klesá, naopak přibývá lidí, kteří se nakazí virem HIV, který tuto nevyléčitelnou chorobu způsobuje. Nejčastějším způsobem přenosu je přitom sexuální styk mezi ženou a mužem, konstatoval v Bruselu evropský statistický úřad Eurostat…

BRUSEL –

Loni lékaři diagnostikovali v členských zemích EU dalších 6441 lidí nemocných AIDS, o čtvrtinu méně než v roce 2002.

Loňská bilance tak byla zhruba 14 nových případů AIDS na jeden milion obyvatel EU. Nižší zjištěný počet nemoci AIDS souvisí hlavně s podáváním lepších léků.

V porovnání s roky 1996 až 2002 byl však patrně o tři čtvrtiny vyšší počet nákaz virem HIV: každý loňský den v EU přinesl alespoň 36 nových případů HIV pozitivních lidí.

Loni přibylo pravděpodobně 13.257 nakažených osob, zatímco před osmi lety to bylo 7641. Skutečné číslo bude zřejmě vyšší, protože osm členů EU nedodalo kompletní údaje. „Tato čísla musejí být brána s určitou opatrností,“ upozornil Eurostat.

Více než polovinu z dostupných údajů o nově HIV pozitivních osobách nahlásila loni Británie (6953). Následuje Portugalsko s 2298 nakaženými, Německo s 1823 případy a Francie, která má nejméně 1714 nových případů. Belgie zaznamenala 1032. Velký nárůst zaznamenaly pobaltské země.

Česká republika a Slovensko naopak patří k zemím, které zaregistrovaly méně případů: ČR uvedla 61, Slovensko 13 nových HIV pozitivních testů, uvedl Eurostat.

Téměř polovina nových pacientů s AIDS z celé EU připadla loni na Itálii (1759) a Španělsko (1363). Na jeden milion obyvatel jich bylo nejvíce v Portugalsku – skoro 77. Naopak Slovensko, Česká republika a Irsko patří k zemím, kde se nemoc AIDS loni vyskytla nejméně.

Například v ČR byl na jeden milion lidí horko těžko hlášen jeden nový případ (0,8), ještě lépe je na tom Slovensko s 0,4.

ČR patří k zemím s nízkým počtem lidí nakažených HIV a nemocných AIDS. Ke konci října evidovaly české úřady 716 případů HIV pozitivních osob, z toho u 181 lidí už nemoc propukla. Od roku 1987 zemřelo v ČR na tuto nemoc 109 osob.

Vir se vedle heterosexuálního kontaktu přenáší hlavně mezi narkomany, kteří si drogu píchají nesterilními stříkačkami, a též mezi homosexuály. Možný je i přenos z těhotné matky na dítě či krevní transfúzí.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!