Podle nového objevu vědců se zrychlí diagnostika otravy metanolem

CEITEC MU

Vědci ze Středoevropského technologického institutu Masarykovy univerzity (CEITEC MU) vyvinuli metodu, která výrazně zrychlí diagnostiku otravy metanolem. Výsledky budou k dispozici za několik minut, což může výrazně zkrátit dobu mezi přijetím pacienta a zahájením léčby. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou CEITEC poskytl ČTK.

Nová metoda by pomohla zejména v případech podobných metanolové aféře, která v Česku vypukla loni v září. Po požití otráveného alkoholu zemřely čtyři desítky lidí.

Brněnští vědci společně s lékaři Nemocnice s poliklinikou Havířov vyvinuli unikátní metodu za pomoci stanovení kyseliny mravenčí v krevním séru. Otravu metanolem je obecně velice obtížné rozpoznat, protože v úvodní fázi intoxikace nejsou patrné žádné specifické příznaky, postižený člověk pociťuje pouze mírnou opilost nebo opojení.

Dramatická změna v těle nastává ve fázi přeměny metanolu na kyselinu mravenčí, což nastává v rozmezí šesti až 24 hodin od požití závadného alkoholu. Pokud se pacienti dostanou do nemocnice v pozdních stadiích otravy, bývají hladiny metanolu v krvi již velmi nízké. V těchto stadiích se totiž velká část metanolu přemění právě na kyselinu mravenčí.

„Kyselina mravenčí je konečný produkt odbourávání metanolu a naše metoda je schopná během přibližně jedné až dvou minut odhalit, zda je v krvi pacienta vyšší hodnota kyseliny mravenčí než by měla být, a zda je tedy nutné zahájit léčbu,“ uvedl Petr Kubáň, člen výzkumné skupiny Bioanalytická instrumentace CEITEC.

Rychlé stanovení hladiny kyseliny mravenčí v séru je podle odborníků z hlediska zahájení léčby významnější než stanovení hladiny metanolu. Výhodou nové metody je jednoduchost, malá spotřeba vzorku a vysoká rychlost. „Každá hodina, po kterou je postižený vystaven nebezpečně vysoké hladině kyseliny mravenčí, zvyšuje riziko závažného poškození organismu a trvalých následků,“ uvedl primář havířovského ARO Robert Bocek.

Ohodnoťte tento článek!