Používání antikoncepčních náplastí zvyšuje riziko krevních sraženin

Ženy, které používají antikoncepční náplasti Ortho Evra, jsou vystaveny dvojnásobnému riziku vzniku krevních sraženin, než při užívání antikoncepční pilulky. K takovým závěrům došel výzkum financovaný výrobcem náplasti, který byl zveřejněn v polovině února…

Společnost Ortho Women’s Health realizovala dvě studie srovnávající účinky antikoncepční náplasti a pilulky. V první z nich nebylo zvýšení výskytu krevních sraženin zaznamenáno. Ve druhé studii byl nicméně zaregistrován dvojnásobný počet žilních tromboembolických příhod nebo sraženin v oblasti nohou a plic.

Podle společnosti Ortho je riziko sraženin stále nízké a je navíc spojeno i s jinými hormonálními antikoncepčními prostředky. Zveřejnění předběžných výsledků přichází čtyři měsíce po varování FDA (Food and Drug Administration) upozorňujícím ženy na nárůst počtu krevních sraženin a jiných závažných vedlejších účinků spojených se zvýšeným uvolňováním hormonů z antikoncepční náplasti. Společnost Ortho výsledky své studie FDA poskytla.

V listopadu byl příbalový leták k náplastem doplněn o upozornění, že z náplastí se oproti pilulce uvolňuje až o 60 % více estrogenu.

Této otázce se věnovala také agentura Associated Press, která hovoří o 12 úmrtích v souvislosti s používáním antikoncepční náplasti, ke kterým došlo v USA v roce 2004. U mnoha dalších žen byly údajně zaznamenány nefatální problémy spojené s krevními sraženinami.

Dr. Daniel Shames, ředitel FDA pro léčiva v reprodukční a urologické medicíně, uvedl, že k výskytu krevních sraženin dochází asi u jedné z 10 000 žen. Pokud užívají některou z forem hormonální antikoncepce, vzrůstá toto číslo asi na 3 až 5. Náplast byla na trh uvedena v roce 2002 a používalo ji více než 4 miliony žen.

Uvedené instituce budou nepochybně ve zkoumání této otázky pokračovat. Stále nicméně platí varovaní o nebezpečí antikoncepční náplasti pro kuřačky, u kterých přispívá ke zvýšenému riziku mozkových příhod nebo infarktu.

(ink), www.Zdravi.Euro.cz

http://www.usatoday.com/news/health/2006-02-17-birth-control-patch_x.htm

http://hosted.ap.org/dynamic/stories/B/BIRTH_CONTROL_PATCH?SITE=KTVK&SECTION=HOME&TEMPLATE=DEFAULT

Ohodnoťte tento článek!