Používat dál síťová lůžka? Emmerová není proti

Účet za zrušená klecová lůžka? Necelých dvě stě miliónů korun. Tolik teď požadují psychiatrické léčebny na mzdy pro nový personál, který chtějí přijmout. Peníze na to jim slíbil exministr zdravotnictví Josef Kubinyi hned poté, co v červenci přikázal v ústavech zrušit klecová a síťová lůžka pro těžko zvladatelné pacienty…

Své požadavky na doplnění personálu a navýšení rozpočtů předají příští týden zástupci léčeben Kubinyiho nástupkyni Miladě Emmerové.

A kromě toho se chtějí společně se Svazem pacientů České republiky pokusit ministryni přesvědčit, že pro výjimečné případy by síťová lůžka měla v léčebnách zůstat.

Emmerová již naznačila, že to nevylučuje. „Nechci šmahem měnit nařízení svého předchůdce, protože zatím nemám v ruce argumenty. Ale dám na psychiatry, kteří jsou u toho a musí to umět zdůvodnit,“ tvrdí Emmerová.

V Bohnicích bez síťových lůžek na zkoušku

V Psychiatrické léčebně v Bohnicích už to zkoušejí bez síťových lůžek. Měli jich čtrnáct. Zatím pozorují, jaký to bude mít dopad. A výsledek? U řady pacientů problém není, ale čekají tady i první stížnost.

„Jedné pacientce s mentálním handicapem, která neustále něco ničí, nyní musíme dávat víc tlumících léků. Pravidelně za ní chodí rodiče a stěžují si, že teď je s ní stížená komunikace,“ popsal ředitel Petr Bašný.

Síťová lůžka v Bohnicích chybí i dalším dvěma pacientům. Ti teď v noci volně chodí

k postelím ostatních a ruší je.

Jen bohnická léčebna, která je s 1400 lůžky největší v zemi, bude nyní žádat přidání devětatřiceti miliónů na rok na mzdy pro nové zaměstnance. To je zhruba osm procent stávajícího rozpočtu.

„Dostali jsme to slíbeno. Navíc jsme si řekli, že požádáme o peníze, abychom naplnili početní stav, na který máme nárok podle vyhlášky, jež platí už šestý rok, ať už by tu lůžka se sítí byla, nebo ne. Chceme mít personál mezi pacienty, aby se zabránilo vzniku neklidu,“ vysvětluje Bašný.

Půjde to bez sítí?

Vyhlášky podle jeho kolegy z Psychiatrické léčebny v Dobřanech Vladislava Žižky využijí všechny léčebny.

„Stále si myslíme, že ve zcelavýjimečných případech je síťovélůžko lepší než další omezovacíprostředky, jako kurtování, izolacenebo zvýšený přísun léků,“ řeklpsychiatr Pavel Baudiš.

„Druhá věc je, jestli pak najdeme lidi s potřebným vzděláním,“ obává se. „Ale i kdybychom přijali zatím jen třetinu, už to nám umožní, abychom posílili pracoviště, kde by vznikl problém, kdybychom síťová lůžka zrušili. Lidi je totiž potřeba zabezpečit, aby se nezranili,“ doplnil.

Žižka věří, že pokud ministryně Kubinyiho příkaz nepřehodnotí, oddálí aspoň termín konec roku, do kdy mají síťová lůžka z léčeben zmizet, do doby, než si jednotlivá oddělení k tomu vytvoří podmínky a přijmou nové lidi.

„Stále si myslíme, že ve zcela výjimečných případech je síťové lůžko lepší než další omezovací prostředky, jako kurtování, izolace nebo zvýšený přísun léků,“ řekl psychiatr Pavel Baudiš, uznávaná česká kapacita v tomto oboru.

„Potvrdil nám to i jeden pacient na nedávném semináři, který zažil lůžko i kurtování. A lůžku dává jednoznačně přednost,“ přiblížil.

Baudiš proto věří, že když věci kolem této kauzy utichly, bude možné se nad tím v klidu a bez emocí znovu zamyslet. „Chyba byla, že se z toho stala politická věc,“ doplnil.

DÁLE ČTĚTE:
Části příběhů o klecových lůžkách byly přimyšlené
Ministerstva zjišťují, kolik bude zrušení "klecí" vlastně stát

A jasno má i Svaz pacientů ČR: až se za pár dnů setkají jeho zástupci s ministryní, budou i oni lobbovat za zachování lůžek.

„My jsme směřovali vždy k tomu, aby se síťová lůžka používala jen v případech, kdy je to ku prospěchu pacientů,“ říká viceprezident Josef Mrázek. „Ale nepředstavovali jsme si to tak, že se to naráz zakáže a bude se dělat ještě něco horšího, jako je kurtování nebo nadrogování léky. To může pacientům daleko více ublížit než pobyt v síťovém lůžku.“

Emmerová připouští, že síťová lůžka jsou v některých případech nutná. I ona je proti kurtování a tlumícím lékům.

„Nevylučuji, že pokud budou argumenty psychiatrů pádné, a použití lůžek by bylo řádně zdokumentované a zdůvodněné, mohla by někde zůstat,“ zdůraznila.

Na ministerstvu zdravotnictví už vzniká nová směrnice, která má dát používání omezovacích prostředků, včetně síťových lůžek, jasný řád. Dosud něco podobného v Česku chybělo.

Ministr Kubinyi přikázal zrušit klecová a síťová lůžka poté, co k tomu Česko vyzvala britská autorka knih o Harrym Potterovi Joanne Rowlingová.

Kubinyiho krok ihned kritizoval prezident i odborníci. I Emmerová tvrdí: „Já bych tu spisovatelku pozvala na návštěvu. Jako laik to může těžko posoudit.“

Adéla Čtvrtečková, Hospodářské noviny

Ohodnoťte tento článek!