Prázdniny znamenají pro děti zábavu, ale i zvýšenou hrozbu úrazu

Počet zranění dětí je o prázdninách již tradičně vyšší než ve zbylých měsících. Nárůst souvisí s aktivním pojetím volného času a zranění většinou nejsou nijak vážná. Mnoho dětí si ublíží při sportu, koupání či jízdě na kole…

PRAHA – Smrtelné nebezpeční hrozí dětem zejména při dopravních nehodách, výjimečná jsou utonutí či usmrcení psem.

„Nejčastější příčinou zranění, ke kterým záchranná služby vyjíždí, jsou úrazy při sportu, hlavně při cyklistice nebo jízdě na kolečkových bruslích,“ řekl mluvčí karlovarské záchranné služby Lukáš Hutta. Například na Karlovarsku děti zavinily o prázdninách devět dopravních nehod, šest z nich na kole. Jak se ale shodují lékaři i policisté, mnoho úrazů na kole by mohlo dopadnout hůře, kdyby děti neměly ochranné přilby.

Nejnebezpečnější situace však vznikají na silnicích. Příklady z policejních statistik varují. Dvouleté dítě zemřelo koncem července při havárii vozu Mercedes u Čečelic na Mělnicku. Další sedmileté dítě utrpělo těžké zranění. Dvě dívky ve věku šest a osm let zahynuly také při sobotní tragické nehodě na Svitavsku. Střet dvou osobních vozidel v Příkazích na Olomoucku si vyžádal život osmiletého dítěte.

Objevily se však také případy, kdy s automobilem bouraly právě děti. Hned první den prázdnin vzali na Plzeňsku dva bratři ve věku 11 a devět let otci z garáže trabanta a jezdili s ním na louce. Přejeli přitom šestiletého bratra a poranili mu hlavu. O štěstí může mluvit mladý řidič, který si sedl za volant rodinného automobilu a vyjel do ulic. Osmiletého chlapce z Města Touškov na severním Plzeňsku zastavil na cestě až náraz do betonového sloupku. Chlapec se naštěstí nezranil.

Hrozbu představuje pro děti také koupání. Do školních lavic již neusednou čtrnáctiletý hoch a jeho o rok starší bratranec. Utonuli v rybníku Sycherák na Tachovsku, když se pokoušeli doplavat ke břehu poté, co se s nimi potopila loďka. Osmiletý chlapec se utopil také v řece Chrudimce v Pardubicích.

Ve statistice přibývá i napadení dítěte psem. V červenci pokousal dobrman v Kojeticích u Prahy desetiletou dívku. O dva roky mladšího chlapce napadl kříženec dalmatina a rotvajlera ve Vysokém Mýtě na Ústeckoorlicku, zranil ho ve tváři.

Vážný úraz se stal i osmiletému Patrikovi na příměstském táboře v Letovicích na Blanensku. S kamarády šplhali na parkovišti u městského domu dětí po posuvné bráně. Ta vyjela z kolejí a spadla na hocha. Skončil s těžkým poraněním hlavy v

nemocnici. Za nehodu je stíhána instruktorka tábora, která nedohlížela na děti.

„Trochu kuriózní případ bylo zranění devítiletého chlapce, který měl domácí vězení, ale po odchodu rodičů chtěl po okapové rouře sešplhat z okna dolů, ale spadl,“ řekla mluvčí karlovarské policie Zdeňka Papežová.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!