Případů nemocí z povolání v Česku ubylo

V České republice se snižuje počet případů nemocí z povolání. Loni v porovnání s rokem 2002 poklesl o tři procenta. Podle Mileny Asterové z Ústavu zdravotnických informací a statistiky k poklesu přispívá i vrůstající nezaměstnanost. Nejvíce hlášených nemocí z povolání postihlo zdravotníky a pracovníky sociální péče…

PRAHA – V České republice se snižuje počet případů nemocí z povolání. Loni v porovnání s rokem 2002 poklesl o tři procenta na 1558. Podle Mileny Asterové z Ústavu zdravotnických informací a statistiky k poklesu přispívá i vrůstající nezaměstnanost.

Pracovníci, kteří mají zdravotní potíže, často z obavy ze ztráty zaměstnání na preventivní prohlídky nechodí nebo své obtíže nepřiznávají.

K preventivním prohlídkám se nedostavují ani živnostníci nebo lidé, kteří pracují doma – zpravidla nejsou pojištěni pro případ nemoci z povolání.

Nejvíce hlášených nemocí z povolání, a to 15 procent, postihlo zdravotníky a pracovníky sociální péče. Na druhém místě mezi rizikovými odvětvími byla výroba kovových konstrukcí a na třetím hornictví.

Třetina nemocí z povolání vznikla nepříznivým působením fyzikálních faktorů. Nejčastěji se objevily nemoci periferních nervů končetin vyvolané přetěžováním. Za nimi následovaly nemoci

periferních nervů horních končetin způsobené vibracemi. Na třetím

místě byl svrab, který postihl zaměstnance léčeben dlouhodobě

nemocných, chirurgických oddělení a domovů důchodců.

Nejvíce onemocnění z povolání lékaři diagnostikovali v

Moravskoslezském kraji a Středočeském kraji, kde dokonce počet

případů nemocí z povolání stoupl o 17, respektive 14 procent. V

těchto regionech se nejvíce vyskytovala onemocnění postihující

dýchací cesty, plíce, pohrudnici a pobřišnici.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!