Pro 30 000 pacientů nejsou léky na plíce

Pro 30 000 vážně nemocných pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí nejsou v Česku dostupné nejmodernější léky. „Už rok a půl se snažíme, aby je kategorizační komise ministerstva zdravotnictví zařadila mezi léky, které by byly dostupné. Zatím marně,“ řekl primář společnosti Lerymed Viktor Kašák…

Pro 30 000 vážně nemocných pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí ústící v rozedmu plic nejsou v Česku dostupné nejmodernější léky. „Už rok a půl se snažíme, aby je kategorizační komise ministerstva zdravotnictví zařadila mezi léky, které by byly dostupné. Zatím marně. Snad se to nyní povede,“ řekl Viktor Kašák, primář společnosti Lerymed, místopředseda České pneumologické společnosti. Uvedl, že neexistuje lék, který by nemoc zastavil.

„Jsou však dvě velké skupiny léků, které jsou schopny nemoc výrazně zpomalit nebo téměř zastavit. Bohužel, náš pacient je v dosahu nemá,“ řekl primář. Uvedl, že jedna skupina léků je v ČR dostupná, ale určená pouze pro astmatiky.

Není možné medikament předepisovat pro chronickou obstrukční plicní nemoc. „To jsou léky, které dvanáct hodin rozšiřují průdušky. Druhou skupinu tvoří lék, který ve světě a v Evropě už je, ale do České republiky ještě nepronikl. Chápeme, že je velmi drahý, ale pacienti ho životně potřebují,“ uvedl Kašák. Ministerstvo zdravotnictví slíbilo Právu celou záležitost prověřit s tím, že zprávu sdělí ve středu.

Chronická obstrukční plicní nemoc je typická postupným a pomalým zužováním průdušek, které vede k omezení průtoku vzduchu do plic a stále namáhavějšímu a rychlejšímu dýchání. Zároveň dochází k přestavbě plicní tkáně a vzniká rozedma plic.

V Česku může být touto nemocí postiženo až 800 000 lidí. Nejtěžším stadiem trpí 30 000 občanů. Ti jsou postupně odkázáni na podávání kyslíku a na náročnou a drahou operaci plic nebo na transplantaci plic.

„V nejhorším stadiu je již dýchání tak namáhavé a vysilující, že se vlastním dýcháním nedostane do plic potřebné množství kyslíku a je nutné podávat pacientům čistý kyslík do plic pomocí přístroje nejméně šestnáct hodin denně,“ uvedl doktor Jan Chlumský, primář pneumologické kliniky I. lékařské fakulty UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.

Nemocný s touto chorobou zpočátku musí zanechat všech sportovních nebo namáhavějších aktivit, stále častěji hůř chodí do schodů, jeho stav se zhoršuje a v konečném stadiu se již sám neoblékne a není schopen ujít několik kroků. K nemoci jsou náchylní zejména kuřáci. Ale mohou ji dostat i lidé, kteří nekouří. Už dnes je nemoc v Evropě pátou nejčastější příčinou úmrtí a v roce 2020 se odhaduje, že jí bude patřit třetí příčka.

Václav Pergl, Právo, 10.09.2003

Ohodnoťte tento článek!