Proti uvolnění testů na zvířatech bude veterina i ekologové

Ministerstvo životního prostředí je připraveno podpořit ve sněmovně pozměňovací návrhy, které překazí záměr ministerstva zdravotnictví uvolnit podmínky pokusů na zvířatech pro účely kosmetického průmyslu. Proti zmírnění zákazu pokusů se vyslovil i mluvčí Státní veterinární správy Josef Duben…

PRAHA –

Testy kosmetických výrobků na zvířatech omezil vstupem země do EU zákon o týrání zvířat. Uvolnit jen několik měsíců trvající zákaz chce ministryně zdravotnictví Milada Emmerová.

Novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by povolila testování ingrediencí do kosmetiky a pokusy v případě, že by se objevily pochybnosti o bezpečnosti výrobků, minulý týden poslali poslanci do druhého čtení.

Diskutovat se o ní tedy bude brzo ve sněmovních výborech. Už v první rozpravě upozornila na rozpor navrhované úpravy se zákonem o týrání zvířat poslankyně KDU-ČSL Vlasta Parkanová.

„V Evropské unii se s totálním zákazem počítá zhruba do deseti let. Tím, co je nám zde navrhováno, se máme vrátit zpět,“ uvedla.

Stejný názor má i mluvčí veterinární správy Duben. „Co by šlo proti zákonu o týrání zvířat, nemá ve sněmovně šanci,“ řekl.

Připomenul, že zákon vznikl na požadavek Evropské unie. Paradoxně se na evropské směrnice odvolává i Emmerová. Už v první rozpravě ale naznačila, že je o problému ochotna diskutovat.

V případě, že by ministerstvo zdravotnictví nechtělo od úpravy ustoupit, je připraveno podpořit pozměňovací protinávrh ministerstvo životního prostředí. Uvedla to mluvčí úřadu Karolína Šůlová.

Loni české a moravské laboratoře použily na pokusy víc než 300 tisíc zvířat, z toho 82 tisíc laboratorních myší, 38 tisíc potkanů a 33 tisíc ryb. Do statistiky poprvé státní úřad zahrnul i 100 tisíc kroužkovaných ptáků.

Kolik zvířat bylo užito k testování kosmetiky, statistiky neuvádějí. Jak se nový zákon na ochranu zvířat projevil v praxi, ukáží až tabulky za letošní rok, které veterinární správa vydá na jaře.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!