Průměrná doba spánku je kratší než dříve

Spíme o hodinu a půl méně, než spali lidé na začátku minulého století. Současná populace ve vyspělých zemích navíc trpí mnohem častěji poruchami spánku. Lékaři upozorňují, že mnoho z nich se neléčí tak, jak by mělo…

V průměru se doba spánku zkracuje. A to poměrně významně. V roce 1910 byla zjišťovaná doba spánku v průměru devět hodin, v roce 1996 jen sedm a půl hodiny. U lidí, kteří pracují na směny, dokonce jen pět hodin.

Nespavost je nebezpečná

Přibývá také lidí, kteří mají se spánkem problémy. „Poruchy spánku trápí každého třetího obyvatele zeměkoule.

Nezanedbatelná část z nich má tak vážné potíže, že mohou zničit jejich zdraví,“ říká odbornice na poruchy spánku Soňa Nevšímalová, přednostka neurologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Ostatní trpí „pouze“ zhoršenou kvalitou života. Potíže se spánkem mají velký vliv na pracovní výkonnost a vedou také k mnoha dopravním nehodám a úrazům. Obecně trpí spánkovými poruchami častěji ženy než muži.

Lékaři upozorňují, že mnoho nespavců se vůbec neléčí. „Pouze 32 procent lidí s těmito problémy se obrátí na lékaře s žádostí o pomoc. Deset procent se spoléhá na volně prodejné léky a bylinky, které jim pomáhají jen se střídavými úspěchy,“ uvádí Soňa Nevšímalová.

Odborníci stále opakují, že problémy se spánkem by lidé neměli podceňovat. Není třeba se stydět jít k lékaři proto, že nemohu spát.

Nespavost (insomnii) lze v současné době dobře léčit hypnotiky třetí generace, při jejichž užívání nevzniká závislost, neovlivňují paměť a zaručí kvalitní spánek. Další výhodou je, že se neužívají pravidelně, ale pouze tehdy, kdy pacient opravdu nemůže usnout, nebo spí špatně.

FAKTA O PORUCHÁCH SPÁNKU:
poruchami spánku trpí třetina populace
37 procent nespavců neudělá nic, aby si pomohli
10 procent se léčí svépomocí, mnohdy špatně
poruchy spánku často signalizují jinou vážnou nemoc
neléčení nespavci škodí sobě a bývají nebezpeční svému okolí
pouze 32 procent pacientů se svěří lékaři se svými problémy
50 procent z nich (tj. pouhých 16 procent všech nespavců ) užívá hypnotika v případě potřeby. A 88 procent z nich je spokojených.
Ohodnoťte tento článek!