První dítě ze zlínské zkumavky je na světě

K umělému početí došlo v Centru reprodukční medicíny ve Zlíně a manželé Janíkovi byli nejen prvními klienty, ale také prvními, kterým se dítě skutečně narodilo…

Zlín – Po pěti letech marného snažení se manželé Janíkovi z Otrokovic dočkali početí potomka, a to rovnou dvojčat. Zřejmě by na tom nebylo nic zvláštního, kdyby se děti nenarodily jako první ze zlínské zkumavky. K umělému početí došlo v Centru reprodukční medicíny ve Zlíně a manželé Janíkovi byli nejen prvními klienty, ale také prvními, kterým se dítě skutečně narodilo.

Jako první přišel na svět 19. dubna Jakub, vážící 3,25 kilogramů. Vzápětí ho následovala sestra Denisa o váze 2,45 kilogramů. V porodnici strávili novorozenci s matkou asi deset dní, teď už se vrátili do svého podnájmu v Otrokovicích. “ Bydlení nás hodně bolí. Byt je malý a navíc si ho pronajímáme. Doufám, že tuto otázku brzy vyřešíme,“ konstatovala matka dvojčat, původním povoláním prodavačka.

O možnosti umělého oplodnění začali sedmadvacetiletí manželé uvažovat asi po třech letech neúspěšného snažení počít dítě přirozenou cestou. “ K žádným vzájemných hádkám nedošlo. Oba dva jsme po dítěti toužili a když se metoda umělého oplodnění jevila jako poslední možná, věděli jsme, že to zkusíme,“ konstatoval novopečený otec, pracující jako truhlář. O dalších dětech manželé zatím neuvažují, i když oba připouští, že co není, může být.

Podle vedoucího lékaře Centra reprodukční medicíny Ladislava Pilky je umělé oplodnění úspěšné asi v každém čtvrtém případě. Ženám od dvaadvaceti do čtyřiceti let zákrok navíc hradí zdravotní pojišťovna. Služeb zlínského centra využívají také pacientky z Německa, Itálie či Spojených států.“ Pokud nemají české pojištění, hradí si zákrok z vlastních zdrojů. Přesto je to vyjde na nesrovnatelně méně peněz než v jejich zemi,“ podotkl Pilka.

V současné době je díky umělému oplodnění provedeném lékaři z Centra reprodukční medicíny těhotných sedmatřicet žen.

ira, Zlínské noviny, 3.5.2002

Ohodnoťte tento článek!