Rakouská Futurelab Holding skupuje podíly v laboratořích

Rakouská společnost Futurelab Holding skupuje většinové podíly v českých diagnostických laboratořích. „Získali jsme jedenapadesátiprocentní podíl v brněnských společnostech Medservice, Explora a BIO-Plus a šedesátiprocentní podíl skupiny Laboma, řekla týdeníku EURO mluvčí firmy Susanne Havelová…

„Naše společnost investovala v České republice zhruba sedm milionů eur, doplnil ředitel společnosti Futurelab Michael Havel. Laboma působí na sedmi místech v Jihočeském a Plzeňském kraji, například v nemocnici ve Vimperku.

„Strategie firmy je zaměřena na expanzi v nových zemích Evropské unie, v Česku na získání vedoucí pozice na trhu, vysvětlila Havelová. V Maďarsku již obsadila čtvrtinu trhu.

Za peníze pojišťovny

Na jaře roku 2004 vznikl společný podnik přední rakouské pojišťovny Wiener Städtische Versicherung a největší rakouské laboratorní skupiny IMCL (Institut fűr medizinisch-chemische Labordiagnostik) pod názvem Futurelab Holding.

Hodlá vytvořit mezinárodní síť zdravotnických laboratoří, což by mělo přinést četné ekonomické i medicínské výhody. Například snadnou výměnu know-how na nejvyšší úrovni.

„Díky joint-venture s Wiener Städtische Versicherung jsme našli silného obchodního partnera, s jehož pomocí bylo možné dosáhnout expanze v krátké době, řekl Havel.

„Wiener Städtische se již dlouhá léta pohybuje v oboru, podílíme se na provozu domovů důchodců a soukromých nemocnic. Spolupráce v sektoru laboratorní medicíny je dalším krokem tímto směrem, zdůvodnil záměr pojišťovny její generální ředitel Günter Geyer.

Pro privatizaci

Futurelab získala již v létě 2004 většinový podíl v největší laboratorní skupině Maďarska Prodia. Společnost Prodia provozuje na 22 místech po celé zemi laboratoře, z toho třináct ve veřejných nemocnicích.

Zaměstnává 600 lidí a denně analyzuje zhruba 12 000 vzorků. To představuje čtvrtinu všech medicínských diagnostických rozborů v Maďarsku. Privatizace laboratoří ve veřejných nemocnicích se plánuje na Slovensku.

Aby se jí Futurelab mohla zúčastnit, vznikla v Bratislavě nová společnost Futurelab Slovakia.

Strukturu evropského řetězce laboratoří doplní další země. „Plánujeme další rozvoj jak v České republice, tak na Slovensku i v Maďarsku, sdělila Havelová.

„Střednědobě nás zajímají i akvizice v Rumunsku, Bulharsku a Chorvatsku, dodala. V současné době Futurelab denně vyšetří 18 tisíc pacientů, z toho jsou tři tisíce z České republiky.

Češi mlčí

Až na Labomu se české společnosti ke svému novému majiteli i důvodům prodeje odmítly vyjádřit. „Nerozumím tomu, k jednáním sice došlo, ale obchod není zdaleka u konce, reagovala na otázku ohledně změny vlastníka prokuristka Labomy Martina Doudová.

Neochotu české strany hovořit o nových vlastnických poměrech vysvětluje Havelová následovně: „Jsme většinovými vlastníky českých společností, a tudíž musí veškerá komunikace probíhat přes naši vídeňskou centrálu.“

V Česku již má Futurelab 260 zaměstnanců, téměř dvakrát více než v Rakousku. Není bez zajímavosti, že všechny české firmy, které Futurelab koupila, mají nebo v minulosti měly rakouské spolumajitele.

Havelová zdůrazňuje, že základem pro laboratorní diagnostiku na nejvyšší úrovni je jednotná síť elektronického zpracování dat.

„Tento koncept již funguje u našich dceřiných společností v Rakousku, a proto jej chceme nyní aplikovat i na nové laboratoře v zahraničí. Kompletní propojení evropských akvizicí by mělo být dokončeno příští rok. Společná síť nám pomůže vyměňovat důležité medicínské informace a umožní například i speciální vyšetření, která do té doby v České republice, Maďarsku či na Slovensku nebyla možná, vysvětlila Havelová.

CHYSTÁ SE LAB-AWARD:
Rokem 2005 počínaje bude společnost Futurelab ročně předávat cenu za nejlepší vědeckou publikaci v oboru laboratorní medicíny. Cena bude vypsána v Rakousku a v nových státech Evropské unie. Podané práce posoudí vědecká rada společnosti Futurelab, která se skládá z expertů lékařských univerzit ve Vídni a v Innsbrucku. „Lab-Award podpoří zajisté vědu v nových členských státech Evropské unie, ujišťuje člen vědecké rady Futurelabu Hubert Pemhamberger.

Petr Matějček, Euro

Ohodnoťte tento článek!