Rakovina prsu a virus HHMMTV

Australští vědci prokázali souvislost mezi rakovinou prsu a virem, který je označován jako HHMMTV (human homologue of the mouse mammary tumour virus). Informovali o tom v časopisu Journal of Clinical Cancer Research…

SYDNEY – Australští vědci ve své studii prokázali souvislost mezi rakovinou prsu a virem, který je označován jako HHMMTV (human homologue of the mouse mammary tumour virus – lidská varianta viru, způsobujícího rakovinu mléčných žláz u myší). Autoři studie i tom informovali v odborném časopisu Journal of Clinical Cancer Research a na nedávném fórum Fresh Science 2003 forum v australském Melbourne.

Vědci ze Sydney's University of New South Wales and Prince of Wales Hospital zjistili, že ve více než 40 procentech případů rakoviny prsu byl ve vzorcích tkáně zjištěn tento virus. Ten je jinak zjištěn jen ve dvou procentech vzorků tkáně odebrané z prsu při plastické operaci prováděné z estetických důvodů.

Proti viru HHMMTV by mohla být v budoucnu vyvinuta vakcína, která by chránila před vznikem rakoviny prsu způsobené infekcí tímto virem.

Studie dále uvádí, že nový virus je lidská obdoba viru nalezeného u myší, u nichž způsobuje 95 procent případů rakoviny struků.

Rakovina prsu je v mnoha zemích včetně České republiky nejčastější formou rakoviny u žen. V ČR postihuje ročně skoro 5000 žen. 1800 pacientek každoročně na tuto nemoc zemře.


Související informace:
Mouse mammary tumor virus-like gene sequences in breast tumors of Australian and Vietnamese women
Could breast cancer be caused by a virus?
Stránky časopisu Journal of Clinical Cancer Research

(mka, ČTK), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!