Rakoviny přibylo o čtyři procenta, úmrtí jen o necelé procento

I když rakoviny v ČR stále přibývá, počty úmrtí už několik let stagnují, nebo i mírně klesají. Vyplývá to z dat českých statistiků. Podle onkologů ubývá úmrtí díky screeningu a novým léčebným postupům. V roce 2010 evidovali statistici 82.606 nových případů a 27.834 úmrtí.

Počty onemocnění stouply meziročně o čtyři procenta, úmrtí jen o 0,6 procenta. V přepočtu na evropský standard v ČR nádorů o 2,4 procenta přibylo a úmrtí dokonce o 0,9 procenta ubylo.

Nejčastější je rakovina tlustého střeva a konečníku, plic, průdušnice a průdušek, rakovina prsu u žen a prostaty u mužů. S výjimkou rakoviny prostaty a prsu počty onemocnění v přepočtu na evropský standard v ČR mírně klesly, uvedli statistici.

„Tendence u některých druhů nádorů tu je už několik let,“ řekl ČTK k datům statistiků předseda České onkologické společnosti a ředitel brněnského Masarykova onkologického ústavu profesor Jiří Vorlíček. Jako příklad uvedl rakovinu prsu, které přibývá, ale méně žen na ni umírá.

Trend přičítá profesor několika faktorům – první je, že ženy chodí na preventivní vyšetření v rámci screeningu. „To je velice pozitivní. Nádor se zachytí v časném stadiu a podstatně větší množství žen se může vyléčit,“ řekl. Dalším důvodem je to, že přicházejí nové léky a nové léčebné postupy. Řadě žen, které se nemohou vyléčit, významným způsobem prodlužují život. „Čili pokroky v diagnostice, pokroky v léčbě a zlepšující se uvědomění žen, co se týče prevence a screeningu,“ shrnul profesor.

Problém podle něj zůstává u včasného odhalení rakoviny tlustého střeva a konečníku. Ve výskytu této rakoviny drží ČR světové prvenství. Účast na screeningu sice roste, ale stále to nestačí nepříznivý trend zvrátit. To by se podle profesora mohlo podařit, pokud se do screeningu zapojí víc lidí.

Zdravotní pojišťovny podle zjištění ČTK ještě letos spustí program cíleného zvaní na všechny tři dostupné screeningy, a to rakoviny tlustého střeva a konečníku, u žen pak ještě rakoviny prsu a čípku.
V Národním onkologickém registru bylo k 31. prosinci 2010 evidováno 1,889.586 zhoubných novotvarů u celkem 1,631.556 lidí. V ČR k tomuto datu žilo 515.890 lidí, kteří rakovinu měli nebo mají.

Rakovina je dlouhodobě druhou nejčastější příčinou úmrtí v ČR po nemocech srdce a cév. Mezi nemocnými dlouhodobě převažují lidé vyššího věku. Více než tři čtvrtiny jsou zjištěny u mužů starších 60 let, u žen v tomto věku je tento podíl o něco menší. Je to dáno tím, že rakovina prsu a některé gynekologické nádory se vyskytují v mladším věku.

Ohodnoťte tento článek!