Riziko rakoviny prostaty lze o hodně snížit vhodnou stravou

…Výzkumníci, kteří sledovali více než třicet tisíc mužů po dobu dvanácti let zjistili, že konzumace vitaminu E a selenu, neboli antioxidantů, bránících stárnutí buněk, významně snižuje riziko, že muž onemocní zhoubným nádorem prostaty. „Je to zatím nejúčinnější prostředek k prevenci rakoviny prostaty,“ řekl jeden z autorů práce, doktor Leslie Ford, který se zabývá klinickým výzkumem prevence rakoviny prostaty…

Zavrhněte tučnou stravu – jezte jídlo obsahující vitamin E a selen. Tak zní rada vědců mužům, kteří se chtějí vyhnout rakovině prostaty, jejíž výskyt stále stoupá, a to i v Česku. Je to u mužů druhý nejčastější zhoubný nádor hned po rakovině plic. Ročně se v zemi diagnózu zhoubného onemocnění prostaty dozví podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky zhruba sedm tisíc mužů a každý sedmý z nich z nich nemoci podlehne. Přitom se jí mohli úplně vyhnout.

Dokládají to výsledky dosud největší světové studie zabývající se onemocněním, kterou prezentoval americký Národní institut pro rakovinu a o níž informovala agentura Reuters. Výzkumníci, kteří sledovali více než třicet tisíc mužů po dobu dvanácti let zjistili, že konzumace vitaminu E a selenu, neboli antioxidantů, bránících stárnutí buněk, významně snižuje riziko, že muž onemocní zhoubným nádorem prostaty. „Je to zatím nejúčinnější prostředek k prevenci rakoviny prostaty,“ řekl jeden z autorů práce, doktor Leslie Ford, který se zabývá klinickým výzkumem prevence rakoviny.

Vitamin E je obsažen zejména v zelenině, rostlinných olejích, ořechách a vaječných žloutcích. Stopový prvek selen se nachází v minerálních vodách a některých potravinách, jako jsou například mořské plody a maso. Obě dvě látky, které dokážou kontrolovat poškození buněk vedoucích k rakovině, lze zároveň podávat i ve formě potravinových doplňků. Mnozí muži se ale podle lékařů nijak zvlášť nesnaží nemoci předejít. Kromě vhodné stravy k tomu patří i preventivní vyšetření hrazené pojišťovnami. Lékař Ladislav Jarolím z urologické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice doporučuje, aby je jednou ročně absolvovali všichni muži starší padesáti let.

wall, ZN Zemské noviny, 18.8.2001

Ohodnoťte tento článek!