Riziko schizofrenie statisticky souvisí s věkem otce

Děti otců staršího věku mají větší riziko než ostatní, že onemocní schizofrenií. Vyplývá to ze studie, kterou ve svém sobotním čísle uveřejní odborný časopis British Medical Journal. Výzkumníci analyzovali lékařské spisy více než 700 tisíc lidí…

LONDÝN/PAŘÍŽ – kteří se narodili ve Švédsku v letech 1973 až 1980. Z této skupiny bylo v letech 1989 až 2001 se schizofrenií hospitalizováno 639 osob.

Ke zjištění statistické vazby mezi věkem otce a výskytem schizofrenie u dítěte dospěli poté, co vzali v úvahu faktory, které mohly ovlivnit výsledek. Mimo jiné šlo o sociální postavení rodiny, o výskyt psychóz v rodině či o předčasné úmrtí rodičů.

Tato statistická vazba podle nich byla silnější v těch rodinách, v nichž se schizofrenie nikdy neobjevila.

„Skutečnost, že otci pacienta bylo v době pacientova narození přes 30 let, souvisela s 15,5 procenta případů,“ uvádí se ve studii. Riziko schizofrenie, jakkoli malé, vzrůstá s věkem otce, podotýká se.

Autoři uvedli, že navázali na některé minulé teorie, které tvrdí, že riziko schizofrenie může souviset s akumulací anomálií (mutací) ve spermatu v závislosti na stoupajícím věku muže.

Schizofrenie je vážná psychická nemoc. Příznačné jsou pro ni halucinace, nikoli však rozdvojení osobnosti, což si lidé obvykle myslí.

Česká asociace pro psychické zdraví loni odhadovala, že schizofrenií trpí přibližně 100 tisíc až 200 tisíc lidí z České republiky.

Třetina postižených má údajně šanci na vyléčení, třetina užívá léky a je schopna se při odborné péči začlenit do normálního života a onemocnění poslední třetiny pacientů je chronické. Tito lidé jsou podle asociace opakovaně hospitalizováni a nedaří se jim vrátit se do společnosti.

chizofrenie patří mezi deset nemocí, které jsou v celosvětovém měřítku nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Každý desátý pacient se schizofrenií ukončí svůj život sebevraždou.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!