Rodiče u resuscitace dítěte: kámen úrazu je v komunikaci

Holandští lékaři zkoušejí nový model v nemocnicích – umožňují rodičům, aby byli přítomni u resuscitace jejich dítěte. Zdravotnictví a medicína o tom informovaly ve svém lednovém čísle. Reakce čtenářů na tuto myšlenku přicházejí do redakce i nyní. Názor zdravotní sestry čtěte v článku…

Holandští lékaři zkoušejí nový model v nemocnicích – umožňují rodičům, aby byli přítomni u resuscitace jejich dítěte. Zdravotnictví a medicína o tom informovaly ve svém lednovém čísle. Reakce čtenářů na tuto myšlenku přicházejí do redakce i dnes.

Následující komentář napsala pro Zdraví.Euro.cz zdravotní sestra, která má v tomto ohledu své zkušenosti.

„Na oddělení intensivní péče u dětí, kde jsem pracovala jako sestra, jsem si zažila krušné chvíle. Ve vypjatých situacích, kdy šlo o život dítěte, mi koukaly pod ruce vyděšení rodiče a já musela nejen rychle a bezchybně pracovat, ale také si dobře hlídat každou grimasu a co vypustím z pusy.

Stejně tak jsem zažila chvilky, kdy my „uvnitř“ už jsme věděli, že je konec, zatímco rodiče často čekající za dveřmi oddělení neměli nejmenší tušení, co se s jejich dítětem děje. A dobře si vzpomínám, že to mi bylo daleko hůř.

Domnívám se, že kámen úrazu je v komunikaci. Lékaři se na fakultách učí diagnostikovat a léčit nemoc, sestry zase správně ošetřovat, ale nikdo se neučí jak s pacientem eventuálně jeho blízkými komunikovat.

Myslím, že je správné, aby rodiče měli tu možnost volby zůstat u svého dítěte i při resuscitaci, ale vyžaduje to spoustu změn.

Například komunikace resuscitačního týmu; vyčlenit někoho, kdo bude s rodiči během KPCR mluvit o tom co se děje, dokonalá znalost postupů při resuscitaci, atd.

DÁLE ČTĚTE:
Holandsko: přítomnost rodičů během resuscitace jejich dítěte
Resuscitace dítěte v terénu je pro záchranáře nejobávanější situace

A především to vyžaduje změnu myšlení a chování zdravotníků a jejich snahu a ochotu umožnit rodičům být do poslední chvíle u svého dítěte a v případě smrti tuto skutečnost snáze přijmout.

Věřím, že tato studie byla prvním krokem na dlouhé cestě plné překážek k cíli, jímž je přítomnosti rodičů u resuscitace dítěte.“

Alena Šindlerová, www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!