S kontroverzní koncepcí zdravotnictví Emmerová souhlasila

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) dala podle zápisu sociálnědemokratické odborné komise kontroverzní socialistické koncepci zdravotnictví zelenou už počátkem října. Nyní ji odmítá a změnu postoje médiím zatím nevysvětlila. KOMPLETNÍ TEXT KONCEPCE MAJÍ Zdraví.Euro.cz K DISPOZICI, MŮŽETE SI HO PŘEČÍST!…

PRAHA – Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) dala podle zápisu sociálnědemokratické odborné komise kontroverzní socialistické koncepci zdravotnictví zelenou už počátkem října.

Nyní ji odmítá a změnu postoje zatím nijak nevysvětlila. Koncepce podle výkladu některých odborníků a médií počítá se zestátňováním nemocnic i soukromých ambulancí. Její autoři to však popírají.

V zápise z jednání předsednictva zdravotní komise ČSSD z 5. října, který získala ČTK, se uvádí, že „ministryně vyslovila s předloženým materiálem souhlas s tím, že je ještě třeba uspořádat jednotlivé body ve stati Vlastní koncepce“.

Dokument je označen za „důvěrný“ do té doby, než ho ministryně zveřejní. Zabránit se tak prý mělo úmyslnému deformování textu tiskem a vytrhávání pasáží ze souvislostí.

KOMPLETNÍ 19STRÁNKOVÝ TEXT NÁVRHU KONCEPCE ZE DNE 4.10.2004 MAJÍ noviny K DISPOZICI. MŮŽETE SI HO STÁHNOUT VE FORMÁTU *.ppt V RUBRICE »DOKUMENTY

Václav Šebor z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví si vyžádal písemně dotaz, ve kterém ČTK chtěla po ministryni vysvětlení změny jejího postoje. Emmerová na něj neodpověděla.

Když se dokument, osahující určité zestátňování ambulancí, objevil koncem minulého týdne v médiích, distancovali se od něj čelní představitelé nejsilnější vládní strany i Emmerová. Označovali ho za dílo staříků, kteří pamatují socialistické časy, za stranický folklor, který v ČSSD nebere nikdo vážně. Místopředseda odpovědný za odbornou činnost ČSSD Zdeněk Škromach chce autory Milana Šilhána a Julia Müllera z komise vyloučit. Úřadující šéf strany Stanislav Gross chce rozpustit komisi celou. Skandál má vedení strany řešit na nejbližším zasedání.

Téměř pětasedmdesátiletý Šilhán, který je poradcem ministryně a členem skupiny pro přípravu koncepce, dokument hájí. Není v něm podle něj žádné znárodňování či zestátňování. Záměrem je vytvoření průhledného protikorupčního prostředí. Zdravotnická zařízení – nemocnice i ambulance, která chtějí čerpat prostředky z veřejných zdrojů, se proto mají stát neziskovými. Podle Šilhána to není zestátňování, ale pouze přechod na veřejný režim.

Řešit je podle něj třeba také případy, kdy se nemocnice, která je v oblasti jediná, dostane do obrovských dluhů. Musí proto existovat „někdo“, kdo ji do základní sítě nemocnic vrátí. Šilhán odmítl říct, zda by se tak mělo stát vyvlastněním.

Emmerová dlouho očekávanou koncepci zdravotnictví podle Šebora zveřejní 15. listopadu. Koalice ambulantních lékařů, Česká stomatologická komora a Česká lékárnická komora se domáhají, aby ji odevzdala do 28. října, jinak hrozí mediální kampaní. V čekárnách vyvěsí plakáty informující o ohrožení zdravotní péče vládou ČSSD. K ráznému postupu je vyprovokoval sporný dokument.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!