Šéf JCI pro Evropu Paul van Ostenberg odpovídá

Uvažovali jste o tom, že se vaše zdravotnické zařízení bude ucházet o mezinároní akreditaci? Chtete vědět, zda máte šanci uspět? Jak vypadají nemocnice, které prestižní ocenění Joint Commission International získaly? Ptejte se Paula van Ostenberga, ředitele JCI pro Evropu a Asii…

Na vaše dotazy odpoví v době od 15.- 17. března, kdy bude v Praze.

DOTAZY ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz:

Ivan Kazimour, Fakultní nemocnice Motol

Vážený pane Ostenbergu, akreditační proces u JCI je velmi náročný (což je v pořádku) a poměrně drahý, navíc je vlastně placen z peněz pojištěnců. Pokud se však v budoucnu rozhodne stát (MZ) nebo zdravotní pojišťovny zavést vlastní systém akreditace, budou muset zdravotnická zařízení tento proces absolvovat, i když již budou mít akreditaci JCI. Neuvažovali jste o tom, zajistit si od jednotlivých států garanci akceptování akreditace JCI jako platné pro území daného státu, která by vylučovala možnost požadovat případné další přezkušování státem?

Odpověď:

Ano, JCI pomohla řadě zemím vytvořit Národní akreditační programy. Podle neoficiálních informací jsou náklady na akreditace většinou méně než 0.1% z celkového rozpočtu nemocnice. Výhody, které danému zdravotnickému zařízení ze získané akreditace plynou, většinou tuto částku zcela vynahradí. Náklady na akreditaci nejsou většinou hrazeny ze zdravotního pojištění, ale z rozpočtu nemocnic. Jsou chápány jako investice do kvality.

JCI pomohla řadě zemím vytvořit Národní akreditační programy – konkrétně jde o Španělsko, Francii, Německo, Polsko a Českou republiku. Protože JCI stanovuje obecně vysoké mezinárodní standardy, nedochází k žádné konkurenci s národními akreditačními programy, které jsou zaměřeny tak, aby byly splnitelné většinou nemocnic v zemi.

Joint Commision International doufá ve spolupráci s národními i profesními evaluačními projekty. Uznávání akreditace JCI by mělo být garantováno Národním programem a JCI by tuto iniciativu přivítala. Bylo by potřeba, aby uznání této akreditace bylo založeno na několika podmínkách:

– standardy každé organizace budou sledovat podobné funkce, procesy

– evaluační metodologie bude srovnatelná

– rozhodovací proces bude zajišťovat ekvivalentní závěrečné hodnocení co se týče kvality a bezpečnosti péče o pacienta v rámci organizace.

Pokud dojde ke vzájemnému uznávání akreditací, pak je potřeba, aby obě organizace sdílely informace (stížnosti, hlášené negativní události a jakékoliv změny v akreditačním statutu nemocnice).

Protože JCI vyvíjí v České republice široké akreditační aktivity, je váš dotaz velmi relevantní. Doufáme, že záležitosti, na které se ptáte, budou časem realizovatelné.

(red), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!