Sestry usilují o založení organizace totožné s ČLK

O založení silné organizace, jež by hájila práva zdravotních sester a současně jim nabízela možnost dalšího vzdělávání či třeba oporu při řešení pracovních záležitostí, usilují zdravotní sestry. Prvním krokem k uskutečnění tohoto cíle byl již vznik České asociace sester, která…

JABLONEC N.N. – má pobočky po celé republice.

„V minulém roce se spojili dosud dvě fungující skupiny, které sdružovaly sestry. Vznikla tak jediná organizace v České republice Česká asociace sester (ČAS), a tak máme konečně prostor na sloučení všech aktivit a rozvoj konkrétních činností,“ informovala předsedkyně ČAS regionu Jablonec Monika Mlejnková. V současnosti získala ČAS již zastoupení na mezinárodní úrovni ve sdružení CNNA, které slučuje různé organizace zdravotnic z celého světa. Začíná se postupně rozvíjet i členská základna jednotlivých regionů, kdy například pod Jablonec již spadají členky z nemocnice Jablonec, Tanvald a spolupráce je rozšířena i do oblastí Semilska, Turnova, Ústí nad Labem a dalších měst.

„Naší vizí do budoucna je vytvořit takovou skupinu, která bude stejně silná a schopná jako například Česká lékařská komora. Sestry by v ní měly najít zastání a nemusely se spoléhat na odbory,“ zdůrazňuje Mlejnková. Nicméně současně podotýká, že plány zdravotnic se prozatím příliš nesetkávají s pochopením veřejnosti a ani lékařů.

„Musíme tedy nejprve lidem vštípit, že bez dostatečného počtu kvalifikovaných sestřiček by se žádné zdravotnictví neobešlo,“ dodala předsedkyně.

Blanka Telecká, Deník Jablonecka, 5.5.2001

Ohodnoťte tento článek!