Sexuální deviace jsou tématem 26. Bohnických sexuologických dní

psychiatrie

Sexuální deviace, jejich léčba a kriminalita, která s deviacemi někdy souvisí, jsou tématem 26. Bohnických sexuologických dní. Sejdou se na nich ve čtvrtek a pátek desítky sexuologů, psychologů a psychiatrů z celé ČR. Zabývat se budou také poslední revizí seznamu sexuálních deviací; letos se připravuje jedenáctá revize seznamu duševních poruch, kam jsou sexuální deviace zařazeny.

„Drtivá většina pacientů se do léčeben a k sexuologům dostane na základě nařízení soudu poté, co spáchala trestný čin. Těch, co přijdou dobrovolně, je mizivé procento,“ řekl sexuolog a psychoterapeut Petr Weiss.

K revizi seznamu duševních poruch podotkl, že spíše než o začlenění nových či vyřazení některých druhů deviací se vytvářejí jejich nové definice. V USA například při třetí revizi v 70. letech minulého století vyřadili z deviací homosexualitu.

Nejrozšířenější deviací zřejmě jsou exhibicionismus a partnerský sadomasochismus, jejich zastoupení v populaci ale je obtížné odhadnout.

Vedle deviací budou na programu témata jako partnerská a sexuální spokojenost českých žen a mužů středního věku, poruchy pohlavní identity či mýty v sexu u zdravotně znevýhodněných. „Řeč přijde i na citlivé téma erektilní dysfunkce a nové lékové variace originálních léků,“ uvedl předseda výboru Sexuologické společnosti Jaroslav Zvěřina.

Bohnické sexuologické dny pořádá Sexuologická společnost Purkyňovy lékařské společnosti, v současné době má 185 členů. Podílí se na dalším vzdělávání i přípravě odborných a etických standardů lékařské sexuologie.

Ohodnoťte tento článek!