Simulant, který předstírá plicní nemoc, nemá šanci

Pacienty, kteří simulují před posudkovým lékařem problémy s plícemi a dýcháním, bez problémů odhalí personál z Oddělení funkčního vyšetřování Masarykovy nemocnice (MN). Podle jeho primářky MUDr. Jarmily Fišerové se takto snaží oklamat lékaře hlavně lidé z okresů s vysokou nezaměstnaností, jako je Chomutov či Most. „Tato vyšetření provádíme na žádost plicního či posudkového lékaře…

ÚSTÍ NAD LABEM – kdy pacient dlouhodobě marodí s průduškovým astmatem či chronickou bronchitidou,“ vysvětlila primářka Fišerová.

Stejné vyšetření provádějí lékaři před nástupem do zaměstnání v rizikovém prostředí. Jde například o hasiče či zaměstnance, kteří se budou pohybovat ve vysokých teplotách či prašném prostředí.

Dalším okruhem, na který se oddělení funkčního vyšetřování především soustředí, je komplexní vyšetřování plicních funkcí v souvislosti s průduškovým astmatem.

„Tyto kontroly jsou stejně důležité, jako třeba kontrola tlaku nebu cukru u diabetiků. Měly by být prováděny pravidelně i u pacientů, kteří jsou léčeni praktickými lékaři,“ upozorňuje MUDr. Fišerová. V této souvislosti připomíná i rostoucí počet nemocných s plicní fibrózou, což jsou tuhé a nepružné plíce, které přinášejí pacientovi problémy s dýcháním.

„Provádíme ale také předoperační vyšetření, abychom stanovili možné riziko při zákroku. Týká se to hlavně lidí s nemocným srdcem či před operací plic,“ uvedla lékařka.

Novinkou v nabídce oddělení jsou zátěžové testy, které zdravotníci nabízejí odpoledne za úplatu manažerům a sportovcům.

Oddělení funkčního vyšetřování je díky svému komplexnímu zaměření jedním z pěti v celém Česku. Jeho spádovost zahrnuje kromě Ústeckého kraje i část Liberecka a ročně jím projde přes 25 tisíc pacientů.

TOMÁŠ PRCHAL, Ústecký deník, 20.7.2001

Ohodnoťte tento článek!