Souvislost mezi paradontózou a krevním oběhem

Titulní obrázek

Rakouští vědci zjistili souvislost mezi paradontózou a chorobami krevního oběhu, ale onemocnění může zvyšovat i riziko předčasných porodů a souviset s cukrovkou a plicními chorobami…

Vídeň – Tyto výsledky výzkumů oznámil dnes Gernot Wimmer z univerzitní kliniky ve Štýrském Hradci.

Bakterie a choroboplodné zárodky, které v ústní dutině vyvolávají záněty dásní, se dostávají buď přímo do krevního oběhu, nebo dýcháním do plic. Zvlášť nebezpečné jsou zánětlivé látky, které se mohou dostat do celého těla.

Paradontóza má podle dosavadních výzkumů souvislost se vznikem arterosklerózy a tím chorob oběhového systému obecně. Osoby postižené rozvitější formou paradontózy mají dvojnásobně větší riziko onemocnění srdce a dokonce čtyřnásobně velké nebezpečí srdečního infarktu než osoby zdravé, uvedl Wimmer. Naopak léčbou paradontózy se podle studie zvyšuje pružnost a funkčnost krevních cest.

Pokud jde o vztah mezi paradontózou a předčasnými porody, zdá se, že zde existuje vzájemné ovlivňování. Dosavadní výzkumy naznačují, že u matek, které během těhotenství trpí neléčenou paradontózou, existuje téměř devětkrát větší riziko přivést na svět dítě předčasně a s menší vahou, než je tomu u matek zdravých. Experti odhadují, že záněty dásní by mohly být zodpovědné za 18,2 procenta všech předčasných porodů.

Podle Rutgera Perssona z kliniky pro paradontózu ve švýcarském Bernu by mělo být možné diagnostikovat na základě této choroby rizikové pacienty i pro jiné druhy nemocí. Vyžadovalo by to ovšem lepší výměnu informací mezi zubními a všeobecnými lékaři, řekl.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!