Španělsko koupilo dva miliony dávek vakcíny proti neštovicím

Titulní obrázek

Na možný teroristický útok biologickými zbraněmi se chystá také Španělsko. Úřady zakoupily dva miliony dávek vakcíny proti pravým neštovicím. Od roku 1980 je tato nemoc považována za vymýcenou, avšak…

MADRID – Španělsko zakoupilo dva miliony dávek vakcíny proti pravým neštovicím. Oznámil to místopředseda španělské vlády Mariano Rajoy. Nákup souvisí s možnou hrozbou teroristického útoku za pomoci viru černých neštovic.

„Tato nemoc je sice od roku 1980 považována za vymýcenou, ale mezinárodní společenství má podezření, že Irák a další země mohou mít kmeny tohoto viru,“ prohlásil Rajoy. Dodal, že podobný nákupuskutečnily Spojené státy, Francie, Velká Británie, Itálie, Nizozemsko, Belgie, Německo a Japonsko.

Vakcína bude sloužit jako rezerva určená k ochraně příslušníků ozbrojených sil a členů organizací, které by se mohly stát terčem biologického útoku, napsal dnes madridský deník El País, který o nákupu vakcíny jako první informoval.

Americký ministr zahraničí Colin Powel ve středu v OSN prohlásil, že Irák je schopen vyrobit virus pravých neštovic apoužít jej jako biologickou zbraň.

Vláda španělského premiéra Josého Maríi Aznara patří mezi nejodhodlanější stoupence vlády amerického prezidenta George Bushe v jejím postoji k irácké krizi.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!