Špatný životní styl je téměř jedinou příčinou srdečních nemocí

„Výsledky studií jsou překvapivé. V podstatě likvidují mýtus, že rizikové faktory se projevují jen u poloviny lidí, kteří trpí srdečními chorobami,“ citoval list USA Today Johna Canta z Alabamské univerzity v Birminghamu…

NEW YORK – Překvapivý výsledek přinesly dvě na sobě nezávislé studie amerických vědců o podílu špatného životního stylu na srdečních chorobách. Podle studií založených na pozorování půl milionu lidí po dobu třiceti let se ukázalo, že kouření, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a cukrovka jsou příčinou devadesáti procent srdečních selhávání.

„Výsledky studií jsou překvapivé. V podstatě likvidují mýtus, že rizikové faktory se projevují jen u poloviny lidí, kteří trpí srdečními chorobami,“ citoval list USA Today Johna Canta z Alabamské univerzity v Birminghamu. Canto napsal ke studiím průvodní komentář.

Hodně lidí se domnívá, že proti některým rizikovým aspektům nelze nic dělat a svalují vinu na geny.

„Kdybychom uměli eliminovat kouření a přiměli lidi, aby byli fit a nevážili tolik, patrně by se neaktivovaly geny, které způsobují srdeční choroby,“ uvedl podle listu USA Today Eric Topol z Cleveland Clinic Foundation. Topol je spoluautorem studie zahrnující 120.000 osob.

„Myslím si, že studie probudí lidi a opět položí důraz na tradiční rizikové faktory,“ prohlásil Philip Greenland ze Severozápadní univerzity. Greenland je autorem druhé studie, která pracovala se vzorkem 400.000 lidí po dobu třiceti let.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!