Sporná metoda léčby nádorů jejich podvázáním se ověří na zvířatech

TZři lékařská výzkumná pracoviště – dvě v Praze a jedno v Brně – budou experimentálně na zvířatech ověřovat metodu podvazování nádorů, takzvanou devitalizaci. Liga proti rakovině dá studie téměř 2,6 miliónu…

Tři lékařská výzkumná pracoviště – dvě v Praze a jedno v Brně, budou experimentálně na zvířatech ověřovat metodu podvazování nádorů, takzvanou devitalizaci. Liga proti rakovině dá na výzkumné studie téměř 2,6 miliónu korun.

„Smyslem je prověřit devitalizaci na více druzích zvířat a na více typech nádorů,“ vysvětluje předseda Ligy proti rakovině Zdeněk Dienstbier. Výsledky mají být známé do roka. „Pokud budou pozitivní, může se pokračovat v ověřování na nemocných lidech,“ dodává.

Milióny, které poskytne liga na ověřování dosud sporné a oficiálně zakázané metody, jsou z výnosu Květinového dne. V květnu tato nevládní organizace rozdala 800 tisíc žlutých květů lidem. Kdo do sbírky přispěl, dostal leták se zásadami prevence rakoviny. Celkem se vybralo 18,2 miliónu korun. Polovina půjde na prevenci a výchovu.

„Projekty ověřovacích studií devitalizace jsou detailně rozpracované. Nemám důvod pochybovat, že peníze, které na ně dáme, by se správně nevyužily,“ zdůraznil Dienstbier.

Ministerstvo zdravotnictví přislíbilo, že na základě podkladů od Svazu pacientů znovu otevře diskusi o metodě podvazování nádorů. Materiály posuzují experti. Na červnovém zasedání vědecká rada ministerstva použití devitalizace na lidech trpících rakovinou odmítla. Vyžadovala, aby se metoda nejdříve ověřovala na zvířatech. Na stejném postupu trvá i Česká lékařská komora. Dosavadní oficiální klinické zkoušky u 40 pacientů totiž nedopadly dobře. Většina z nich zemřela.

Sympozium o technice metody devitalizace doktora Fortýna nyní připravuje pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Svaz pacientů. Fortýn, který metodu navrhl a ověřoval, vycházel z toho, že růst nádoru závisí na jeho cévním zásobení. Tím, že se podvázáním veškerých cév zablokuje, nádor postupně odumře.

S devitalizací měla podle nepotvrzených informací začít už vrchlabská nemocnice. Její vedení však o výsledcích odmítá hovořit, dokud se metoda nepovolí.

(ika), Hospodářské noviny, 7.10.2002

Ohodnoťte tento článek!