Stav tepen u bývalých kuřáků se může zlepšit, ukázala studie

krev, céva

Tepny lidí, kteří skončili s kouřením, po roce bez cigaret mohou fungovat lépe, což u bývalých kuřáků může snížit riziko vzniku srdečního onemocnění. Ukázala to studie amerických vědců, o které informovala agentura AP.

Zlepšení lékaři zaznamenali i přesto, že lidé, kteří s kouřením přestali, pak přibrali průměrně čtyři kilogramy.

Studii provedla Wisconsinská univerzita v Madisonu na 1500 kuřácích, kterým v odvykání pomohla pěti různými způsoby. Po roce se bez ohledu na metodu odvykání podařilo s kouřením přestat 36 procentům lidí.

Před zahájením a rok po skončení studie vědci ultrazvukem testovali, jak dobře tepny umožňují průtok krve. Škrtidlem přerušili na několik minut tok krve na předloktí a pak měřili, jak hlavní tepna reagovala na jeho obnovení.

Funkce tepen se u lidí, kteří se cigaret vzdali, zlepšila o procento. Kornatěním tepen často začínají onemocnění srdce.

„Nevypadá, že je to hodně,“ ale studie ukazuje, že to představuje o 14 procent menší riziko srdečního onemocnění, řekl vedoucí výzkumu James Stein. Zlepšila se také hladina takzvaného dobrého cholesterolu.

Zatím je známo, že u bývalých kuřáků je menší riziko vzniku rakoviny plic. Podle AP jde o první velký klinický experiment, který ukázal i rychlé změny ve fungování tepen.

Výsledky byly zveřejněny v odborném časopise Journal of the American College of Cardiology. Ve studii budou lékaři pokračovat ještě dva roky, aby zjistili, jestli se stav tepen ještě zlepší.

Kouření podle zdravotních statistik každoročně připraví o život šest milionů lidí na celém světě.

Ohodnoťte tento článek!