Stresové situace mohou zvyšovat riziko potratu

Němečtí vědci zjistili, že stresové faktory narušují hladinu hormonů, což může vést k potratu. Ukázalo se, že hormon kortizol, který se při stresových situacích uvolňuje do krevního řečiště, potlačuje produkci progesteronu. Výzkumníci shrnují: je potřeba zjistit, zda nízká hladina progesteronu je příčinou potratů nebo jeho indikátorem…

Výzkumníci z Berlínské univerzity zjistili, že stresové faktory narušují hladinu hormonů, což může vést k potratu. Vědci sledovali reakce gravidních myších samic, které byly vystaveny zvýšenému stresu (například hlasité hudbě).

Ukázalo se, že imunitní systém těchto samic začal působit nepříznivě na vývoj plodu. Informuje o tom časopis New Scientist.

Vědci zjistili, že hormon kortizol, který se při stresových situacích uvolňuje do krevního řečiště, potlačuje produkci progesteronu. Snížené hladiny progesteronu přitom ohrožují zdravý průběh gravidity.

Klesající hladina progesteronu pak vede v poklesu hladiny molekul interleukin-4 a interleukin-10 v rámci imunitního systému. Během zdravého těhotenství tyto látky zajišťují, aby imunitní systém toleroval cizí buňky z placenty nebo z plodu.

Více článků z oboruGynekologie čtěteZDE

Vědecký tým doktorky Arckové ověřil své poznatky při sledování těhotných žen. Výzkumníci monitorovali vývoj gravidity u 864 žen. Na začátku těhotenství jim byly odebrány vzorky krve. Ženy měly vyplňovat standardizované dotazníky, které měřily úroveň pociťovaného stresu.

Studie ukázala, že většina z 55 žen, které potratily, pociťovala více stresových situací, než ženy, u kterých probíhalo normálně. U těchto 55 žen byla také naměřena menší hladina progesteronu.

Výzkumníci shrnují: je potřeba zjistit, zda nízká hladina progesteronu je příčinou potratů nebo jeho indikátorem. To chtějí zjistit v následujících studiích.

Ukázalo se totiž, že poté, co byla myším aplikována dávka progesteronu, došlo ke snížení rizika potratu. Tým doktorky Arckové chce příští rok ověřit tyto poznatky na těhotných ženách, které budou hlásit stresové situace, a u kterých bude zaznamenána nižší hladina progesteronu.

ZDROJ: Stress can make pregnant women miscarry

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!