Studie: HRT může mít souvislost s Alzheimerovou chorobou

Ženy, které se během menopausy podrobují hormonální substituční léčbě, mohou být vystaveny vyššímu riziku Alzheimerovy choroby.Tuto souvislost už naznačovaly předchozí výzkumy…

Ženy, které se během menopausy podrobují hormonální substituční léčbě, jsou vystaveny vyššímu riziku Alzheimerovy choroby. Tuto souvislost už naznačovaly některé předchozí výzkumy. Poslední studie, kterou otiskl časopis Journal of American Medical Association, by mohla přinést pro tento předpoklad další důkazy.

Výzkum vlivu hormonální substituční léčby zaznamenal překvapující výsledky už loni v létě, píše server CNN.com.

Ukázalo se, že některé kombinace hormonálních látek zvyšují riziko karcinomu prsu, srdečních záchvatů a mozkových příhod. Tyto výsledky zpochybnily dosavadní teorii, že léčba založená na estrogen-progestinu pomáhá ženám udržet dobrou psychickou kondici i po menopause.

Současný výzkum pokračoval na podsouboru účastnic loňské studie. „Navzdory varujícím zjištěním, pokračovala řada žen v užívání HRT,“ uvedla vedoucí výzkumného týmu, Sally Shumakerová z Wake Forrest University.

Ženy, které užívaly hormonální doplňky déle než čtyři roky, byly vystaveny dvojnásobnému riziku Alzheimerovy choroby než ženy, které užívaly placebo.

To znamená, že během jednoho roku se mezi 10 tisíci ženami užívajícími HRT vyskytne o 23 případů demence více než u osob, které hormonální substituční léčbu nepodstoupily.

ZDROJ:

Study deals another blow to hormone therapy

HRT 'may increase dementia risk'

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz, 29.5. 2003

Ohodnoťte tento článek!