Studie o vlivu pasivního kouření vyvolala velký rozruch

Studie o vlivu pasivního kouření, kterou částečně financovala tabáková firma, rozpoutala bouřlivou diskusi. Výsledky naznačují, že souvislost se vznikem onkologických onemocnění je mnohem menší, než se doposud mělo obecně zato…

Studii otiskl časopis British Medical Journal.

Americká společnost pro výzkumu rakoviny (American Cancer Society), jehož data byla ve studii použita, však vyjádřil nad výsledky výzkumu vážné pochybnosti.

Výzkumníci použili zastaralá data

Autoři studie, James Enstrom z Univerzity of California a Geoffrey Kabat z New Rochelle v New Yorku analyzovali data o 118 tisících lidech, kteří se po dobu čtyřiceti let účastnili preventivní studie v Kalifornii.

Zaměřili se především na 35 tisíc lidí, kteří nikdy nekouřili, ale žili s partneremkuřákem.

Výzkumníci údajně zjistili, že pasivní kouření nemá přímou spojitost s úmrtím na koronární onemocnění cév nebo rakovinu plic.


Údaje o škodlivosti pasivního kouření byly až o 30 procent nadsazené, než jaká je skutečnost, tvrdí autoři studie. Použili přitom data, která byla aktualizována naposledy v roce 1972.

„Údaje o škodlivosti pasivního kouření byly až o 30 procent nadsazené, než jaká je skutečnost,“ tvrdí autoři v závěru studie.

Mluvčí Amerického institutu pro výzkum rakoviny však uvedl, že výsledky výzkumu jsou nepřesné a nespolehlivé.

Institut totiž naposledy ověřoval, zda účastníci výzkumu stále kouří, v roce 1972. Výzkum institutu, jehož data autoři studie použili, navíc v roce 1998 skončil.

Existuje tedy velká pravděpodobnost, že během 31 let přestala řada pozorovaných lidí kouřit. Zároveň je možné, že ti, kteří se zvyku nezbavili, si chodí zapálit do míst, kde se jejich parteři nepohybují.

www.Zdravi.Euro.cz, 16.5. 2003

Ohodnoťte tento článek!