Světový den zraku 10. října upozorní na význam zdravých očí

Obr. 3 – Vlhká forma VPMD s edémem

Neléčený vysoký tlak, nedostatek pohybu, vystavování zraku slunečnímu záření a především věk nad 50 let jsou hlavními riziky pro rozvoj postižení sítnice, tzv. věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD). Trápí stále více Češek a Čechů a je nejčastější příčinou slepoty ve vyspělých zemích. Na význam zdravých očí upozorní Světový den zraku 10. října, který také připomene, že moderní medicína umí většinu očních vad vyléčit.

VPMD má v ČR zhruba půl milionu lidí, častěji ženy. Riziko je vyšší u těch, kdo mají toto onemocnění v rodině. Dospělí ve středním věku mají dvouprocentní riziko, lidé starší 75 let téměř třicetiprocentní.

Nemoc postihuje střední část sítnice, tzv. žlutou skvrnu, a způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění. Má dvě formy – suchou a vlhkou. Vlhká forma tvoří deset procent případů, vyvíjí se velmi rychle. Nemoc začíná nejprve na jednom oku, takže druhé zdravé oko dokáže poškození kompenzovat. Při včasném zjištění lze ztrátě zraku zabránit.

„Proto je důležité, aby každý člověk starší 45 let docházel na pravidelná preventivní vyšetření k očnímu lékaři. Vlohy k tomuto onemocnění může člověk mít, i když se mu zdá, že má zrak zcela v pořádku,“ řekl ČTK primář Evropské oční kliniky Lexum Ivan Fišer.

Vlhká forma vzniká z nadměrného vlivu růstového faktoru, způsobuje přemnožení křehkých nových cév pod sítnicí. Ty mohou krvácet, nebo z nich uniká tekutina, která poškodí sítnici a zhorší centrální vidění.

„Léčba protirůstovými faktory může udržet a také zlepšit zrak. Spočívá v podávání nitroočních injekcí proti působení růstového faktoru jednou měsíčně. Dostávat do oka injekce však není zvlášť příjemné, navíc je to zatíženo určitou mírou rizika. Proto vítáme, že se v ČR letos připravuje nová a méně zatěžující možnost léčby,“ uvedl Fišer.

Riziko onemocnění lze snížit dodržováním zdravého životního stylu a vyváženou stravou bohatou na ovoce a zeleninu. Pro zdravý zrak jsou důležité vitamíny C a E, selen, zinek a karotenoidy. Ke vzniku nemoci přispívá genetika, proto by si lidé z rodin, kde se nemoc vyskytuje, měli z analýzy DNA zjistit, zda jsou v budoucnu také ohroženi.

Ohodnoťte tento článek!