Testy HIV pro všechny sexuálně aktivní osoby

Testy na HIV by měly být součástí běžné primární zdravotní péče všech sexuálně aktivních lidí, bez ohledu na to, zda dotyčný pacient spadá do rizikové skupiny nebo ne. Testy by se měly běžně dělat také na pohotovostních ambulancích či ve vězeních. Navrhuje to skupina amerických lékařů a vědců…

z Emory University School of Medicine, Brown Medical School a John Hopkins School of Medicine. Článek na toto téma otiskl časopis Clinical Infectious Diseases.

Současné standardy amerického Centra pro kontrolu a prevenci onemocnění doporučují provádět testy HIV u osob v prostředí, kde je prevalence nákazy virem HIV vyšší než

1 %. Tam, kde je prevalence menší, jsou testy HIV prováděny na základě individuálního zvážení zdravotnických pracovníků. Podle odborníků z výše jmenovaných amerických univerzit by tyto testy měly být nabízeny všem sexuálně aktivním osobám.

DÁLE ČTĚTE:

Další články z oboruinfektologie nejdeteZDE

Infektolog Curt G. Beckwith poukazuje na to, že u mnoha lidí by mohl být virus HIV diagnostikován mnohem dříve, pokud by byl test proveden včas. Tento problém je přitom záležitostí jak pacienta tak lékaře, soudí Beckwith.

Podle informací Nadace pro retrovirologii a lidské zdraví (Foundation for Retrovirology and Human Health) žije ve Spojených státech zhruba 250 tisíc lidí, kteří o své infikaci HIV nevědí.

„Promarňujeme možnost diagnostikovat infikaci virem HIV ještě ve fázi, než se rozvine onemocnění AIDS, tedy v době, kdy můžeme pacientům dát odborné rady ohledně prevence další nákazy, rizikovém chování, zahájit antiretrovirální terapii a podobně,“ uvedl profesor Carlos de Rio z Emory University School od Medicine.

Internetový server medicalnewstoday.com upozorňuje na výsledky dvou studií časopisu New England Journal of Medicine, které ukázaly, že plošné testování na virus HIV je z ekonomického hlediska efektivní a méně nákladné než mnohé jiné diagnostické testy.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz

Ohodnoťte tento článek!