Testy nových vakcín proti TBC

Výskytu dětských forem této choroby, která je vysoce nakažlivá a stále odolnější vůči lékům, brání sto let stará vakcína. Zoufale však chybí účinná vakcína pro dospělé. Naději přinášejí dvě vakcíny testované od letošního roku na amerických pacientech…

Ekonom, 6.5.2004

Tuberkulóza je dosud nejzhoubnější infekční chorobou světa. Každoročně se jí nakazí osm milionů obyvatel naší planety a dva miliony zemřou. Výskytu dětských forem této choroby, která je vysoce nakažlivá a stále odolnější vůči lékům, brání sto let stará vakcína. Zoufale však chybí účinná vakcína pro dospělé. Naději přinášejí dvě vakcíny testované od letošního roku na amerických pacientech.

V rámci první studie zkouší Corixa, biotechnologická firma ze Seattlu z amerického státu Washington, a GlaxoSmithKline Biologicals z belgického Rixensartu účinky své vakcíny na 20 zdravých dobrovolnících. Zatímco dětskou vakcínu tvoří živé bakterie úzce spřízněné s mikrobem způsobujícím TBC, nový přípravek se skládá ze dvou proteinů izolovaných z bakterie TBC pomocí genetického inženýrství. Vědci společnosti Corixa vybrali tyto proteiny na základě vyšetření krve dospělých osob, které infekci úspěšně překonaly. Protože jejich imunitní buňky – evidentně schopné zničit bacily tuberkulózy – reagovaly nejlépe na tyto dva proteiny, má se za to, že tyto bílkoviny stimulují silnější a účinnější odezvu imunitního systému dospělých. Navíc se nejedná o živou vakcínu, takže by mělo být snazší ji vyrábět a skladovat ve velkém.

Druhá americká klinická studie pod vedením Marcuse Horwitze, profesora medicíny a mikrobiologie Kalifornské univerzity v Los Angeles, používá živou vakcínu – organismus použitý pro tvorbu dětské vakcíny byl upraven, aby produkoval další proteiny stimulující imunitní systém. I v případě úspěšného dokončení zkoušek ale může trvat ještě deset let, než bude nová vakcína proti tuberkulóze oficiálně schválena. Po deseti letech nevalných úspěchů v boji proti zhoubné chorobě jde o obrovský skok kupředu.

Ohodnoťte tento článek!